Wielkopolska

Martwa wilczyca w Wielkopolsce. Nagroda za wskazanie odpowiedzialnego kłusownika

Wilki są w Polsce objęte ścisłą ochroną. Mimo to zdarza się, że te bardzo ważne dla ekosystemu zwierzęta padają ofiarą kłusowników. W Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym znaleziona została martwa, 9-miesięczna wilczyca. Najprawdopodobniej została zastrzelona.

Martwa wilczyca na skraju parku

Wilki, chociaż mogą budzić strach w ludziach, są niezbędnym elementem zdrowego ekosystemu. Są pożyteczne, ponieważ regulują liczbę zwierząt kopytnych w lesie, a tym samym chronią uprawy rolne. Niestety, ich populacja w Polsce jest niewielka. Dlatego objęte są ścisłą ochroną, a za zabicie wilka grozi nawet do 3 lat więzienia.

Nie przejął się tym kłusownik, który zastrzelił 9-miesięczną wilczycę w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym niedaleko Miłosławia. Poinformował o tym w komunikacie Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

– Podczas naszej pracy można natknąć się na różne ciekawe, bądź smutne rzeczy – czytamy. – Tym razem nasz kolega znalazł martwego wilka, około 9 miesięczną samicę, która najprawdopodobniej została zastrzelona ponad miesiąc temu.

☠️W Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym znaleźliśmy martwego wilka. Sprawą zajęła się policja.👮‍♀️Szczegóły:…

Opublikowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego Czwartek, 25 stycznia 2024

Na ciele martwej wilczycy widoczne są rany z obydwu stron ciała. Truchło zostało znalezione zaledwie100 metrów od myśliwskiej ambony, tuż za granicą rezerwatu „Czeszewski las”. Stąd pod podejrzenie o działaniu kłusownika.

Nagroda za wskazanie sprawcy

Trwają czynności związane z ustaleniem dokładnej przyczyny śmierci 9-miesięcznej wilczycy. Tymczasem Koło łowieckie 66 „Knieja” w Czeszewie uzbierało 5 tys. zł nagrody. Dostanie je osoba, która przekaże jakiekolwiek informacje pomocne w ustaleniu, kto zastrzelił zwierzę. Kontakt do koła to klkniejaczeszewo@gmail.com.

martwa wilczyca
Martwa wilczyca została znaleziona tuż za granicą rezerwatu „Czeszewski las” / fot. ZPKWW

Czytaj także: Bezpieczniejsze przejazdy kolejowe. 30 mln zł na inwestycje

Źródło: ZPKWW

Mateusz Witczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl