Wielkopolska

Ofiary przemocy nie otrzymują dostatecznego wsparcia w Wielkopolsce. Tak wynika z kontroli NIK

Kontrola przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli w pierwszym kwartale 2024 roku wykazała, że ofiary przemocy domowej w województwie wielkopolskim nie otrzymują wsparcia adekwatnego do swoich potrzeb. Raport NIK pokazuje niedostatki w działaniach policji, ośrodków pomocy społecznej oraz powiatowych centrów pomocy rodzinie. To utrudnia skuteczną pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie.

Według raportu NIK, kontrolowane jednostki nie zapewniły osobom doznającym przemocy domowej wsparcia kompleksowego i adekwatnego do ich potrzeb. Realizacja zadań przez te instytucje była nierzetelna, co uniemożliwiało skuteczną pomoc zarówno ofiarom, jak i pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców przemocy.

Brak odpowiedniej pomocy ze strony policji. Wizyty sprawdzające stan bezpieczeństwa osób dotkniętych przemocą domową przeprowadzano nieterminowo. A w niektórych przypadkach odstąpiono od wszczęcia procedury Niebieskiej Karty, pomimo uzasadnienia jej konieczności.

W niektórych kontrolowanych ośrodkach pomocy społecznej stwierdzono opóźnienia w powoływaniu zespołów pomocy. To wpływało na sprawność działań i uniemożliwiało bieżące reagowanie na sytuacje dotyczące osób doznających przemocy.

NIK zwraca też uwagę na trudności w zapewnieniu pomocy osobom nieletnim doznającym przemocy, gdyż policjanci nie zawsze przekazywali informacje o ich sytuacji odpowiednim organom, a ośrodki pomocy społecznej nie sporządzały indywidualnych planów pomocy dla krzywdzonych dzieci.

W niektórych kontrolowanych powiatach nie funkcjonowały ośrodki wsparcia oraz interwencji kryzysowej. To utrudniało dostęp do pomocy dla osób doznających przemocy. Osoby te kierowano do ośrodków znajdujących się w innych powiatach. To mogło wpływać na niechęć do korzystania z takiej formy wsparcia.

Wyniki kontroli NIK pokazują potrzebę poprawy działania instytucji w zakresie wsparcia ofiar przemocy domowej. Co ma być poprawione? Terminowe działania policji, rzetelne działania ośrodków pomocy społecznej oraz skuteczne programy oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy.

Raport w czwartek w Warszawie przedstawili: dyrektorka delegatury NIK w Poznaniu, Karolina Wirszyc-Sitkowska i doradca ekonomiczny delegatury NIK w Poznaniu, Alicja Zdych.

Czytaj też: Przyjeżdżali tłumnie na „pchli targ”. Wkrótce zniknie

Źródło: PAP.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl