Poznaniacy złożyli wspólny wieniec pod pomnikiem upamiętniającym akcję dywersyjną, która miała miejsce 82 lata temu i doprowadziła do zniszczenia magazynu Wehrmachtu w porcie rzecznym nad Wartą.
Pomnik upamiętniający akcję dywersyjną
W imieniu mieszkańców Poznania, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, kombatanci oraz dyrekcja pobliskiej szkoły złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym akcję dywersyjną. Poznanianki i poznaniacy byli reprezentowani przez Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego rady miasta, oraz Mariusza Wiśniewskiego, zastępcę prezydenta Poznania. Dodatkowo, w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu i województwa, kombatanci oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 im. Mieszka I.
Akcja Bollwerk
Akcja Bollwerk była operacją przeprowadzoną w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku. Zorganizowało ją polskie podziemie zbrojne podczas II wojny światowej w Poznaniu. Jej celem było spalenie kompleksu magazynowego portu rzecznego w Poznaniu. Przechowywano tam zapasy przeznaczone dla niemieckich żołnierzy walczących na froncie wschodnim. Akcja została zorganizowana przez Wielkopolskie Kierownictwo Związku Odwetu ZWZ-AK na rozkaz Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego.
W akcji uczestniczyli żołnierze Armii Krajowej oraz miejscowi bojownicy, którzy przyczynili się do jej przeprowadzenia. Operacja zakończyła się sukcesem, ale po jej zakończeniu doszło do represji ze strony niemieckich władz okupacyjnych wobec polskiej ludności, w tym masowych aresztowań i egzekucji. Akcja Bollwerk jest ważnym wydarzeniem w historii walki polskiego podziemia z okupantem niemieckim.