„Oddajcie dworzec!”. Poznańscy radni i aktywiści chcą konkursu architektonicznego na budynek

Miał odbyć się konkurs architektoniczny na przebudowę Dworca Głównego w Poznaniu, ale PKP zaproponowało, że ograniczy jego zakres, by przyspieszyć prace. Z decyzją nie zgadza się poseł Franek Sterczewsski i poznańscy radni, którzy uważają, że konkurs jest kluczowy. Szczególnie po to, by nie popełnić tych samych błędów, co przy budowie tzw.”chlebaka”.

Dworzec Poznań Główny od lat mieści się w galerii handlowej Avenida. Jest drugą największą stacją kolejową w Polsce, z której rocznie korzystają ok. 22 mln osób. Ze względu na niefunkcjonalność, miasto wraz z PKP S.A. chce go przebudować. Z tej okazji miał odbyć się konkurs architektoniczny, ale spółka zaproponowała ograniczenie jego zakresu, by przyspieszyć przebieg prac. Poseł Franek Sterczewski z decyzją się nie zgadza i podkreśla, że konkurs pełni niezwykle istotną funkcję. Zwiększa szansę na wyłonienie najlepszego projektu, który faktycznie będzie odpowiadał mieszkańcom i pasażerom. W imieniu poznaniaków apeluje o konkurs architektoniczny, dialog ze środowiskiem architektów i podjęcie natychmiastowych działań.

Od lat czekamy na normalny dworzec, uporządkowanie tej sytuacji, a brak konkursu architektonicznego to ryzyko, że powtórzy się sytuacja z chlebakiem, który jaki jest, każdy widzi – mówił poseł. 

 

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

 

O dworcu mówił także Dobrosław Rola, przedstawiciel Polski2050, który przez kilka miesięcy działał na rzecz osób z Ukrainy. Podkreślił, że w czasie kryzysu uchodźczego w Poznaniu, to poznaniacy reagowali tak jak powinni i przejęli odpowiedzialność za pomaganie potrzebującym. Właśnie dlatego powinni mieć możliwość decydowania, jak ten istotny dla miasta element wygląda.

Teraz oczekujemy, by państwo zrewanżowało się, zasięgnęło jak najszerszych opinii i podjęło działania, które upoważnią również poznaniaków do kreowania rzeczywistości, w której będą funkcjonować – dodał Dobrosław Rola. 

 

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

 

Choć na pierwszym miejscu stawia się funkcjonalność dworca, ważna jest także jego estetyka. Według radnych powinien być wizytówką i sercem Poznania. Tak, by pasażerowie z całej Polski chcieli z niego korzystać. W tej sprawie głos zabrali młodzi użytkownicy poznańskiej stacji kolejowej.

Nasz dworzec można już uznać jako zabytek. Oczywiście może kontrowersyjny dla niektórych, ale powojenna moderna staje się estetyczna i obrazuje duch epoki. Dzisiejszy dworzec jest eklektycznym zlepkiem różnych części, które tworzą niepotrzebny chaos. Dlatego tym bardziej walczymy o to, by przywrócić nasz piękny Dworzec PKP Poznań Główny – mówiła Anna Prendke, studentka Ochrony Dóbr Kultury. 

Poseł Franek Sterczewski i poznańscy radni przygotowali petycję. Apelują do Premiera Mateusza Morawieckiego, Prezydenta Miasta Poznania oraz do władz PKP S.A. o zmianę decyzji i przeprowadzenie konkursu architektonicznego na nowy budynek dworca. Petycję można znaleźć TUTAJ.

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl