Oddaj krew i zabierz do domu drzewko. Akcja „Choinka dla życia”

Rejonowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Lasy Państwowe z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia organizują akcję „Choinka dla życia”. W Wielkopolsce za oddanie krwi można odebrać świąteczne drzewko.

Choinki dla honorowych dawców krwi

Krew to lek, którego nie da się wyprodukować, dlatego tak ważni są dawcy. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie skomplikowanych operacji, ratowanie zdrowia, a także życia ciężko chorych oraz pomoc ofiarom wypadków. Właśnie dlatego RCKiK oraz Lasy Państwowe postanowiły zorganizować akcję „Choinka dla życia” i z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia podziękować osobom, które decydują się na ten krok.

Gdzie?

W całej Polsce przygotowano punkty, gdzie można oddać krew i odebrać świąteczne drzewko.

Bez dobrej woli ludzi, którzy godzą się oddawać własną krew, nie można ratować innych. Sami nigdy nie wiemy, kiedy nasi najbliżsi albo my będziemy jej potrzebować. Symbolicznym, pachnącym, naturalnym drzewkiem chcemy podziękować tym, którzy pomagają innym – piszą przedstawiciele Lasów Państwowych.

W Poznaniu do godziny 18:00 można oddać krew w punkcie RCKiK przy ul. Marcelińskiej. Ponadto w całej Wielkopolsce, punktów gdzie za krew można odebrać drzewko, jest więcej. To oddziały w: Lesznie, Kaliszu, Nowym Tomyślu, Koninie i Ostrzeszowie. Dokładne adresy i informacje można znaleźć na stronie internetowej.

Jak oddać krew?

Aby oddać krew trzeba zgłosić się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jego Oddziału Terenowego lub na mobilną akcję pobierania krwi. W dniu oddania krwi należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek oraz odpowiednio się nawodnić (wypić ok. 2 litrów płynów: woda, soki), ograniczyć palenie papierosów. Pamiętać trzeba, aby wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

Krew mogą oddać tyle osoby w wieku od 18 do 65 lat, ważące powyżej 50 kilogramów. Nie mogą przejawiać oznak przeziębienia, nie były w ostatnim półroczu leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi ani nie miały wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych badań diagnostycznych. Dodatkowo w ciągu 6 miesięcy nie wykonywały akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu i innych części ciała.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl