W Dachau odsłonięto tablicę honorowemu obywatelowi Poznania

Dzisiaj w Dachau odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ojcu Marianowi Żelazkowi.

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej o. Marianowi Żelazkowi odbyła się dzisiaj o godzinie 12:00 w w sali pamięci Muzeum – Miejsca Pamięci w Dachau (Niemcy).

Ojciec Marian Żelazek – urodzony w Palędziu, niedaleko Poznania. Gdy wybuchła II wojna światowa, aresztowano go przez niemiecką tajną policję (gestapo). Był więźniem Fortu VII, a następnie obozów koncentracyjnych Gusen i Dachau. Spędził tam pięć lat aż do wyzwolenia przez Amerykanów.  

Czytaj także: Przemoc w domach. „Każdy miesiąc to ok. 100 Niebieskich Kart”

Po wyzwoleniu z obozu wyjechał na studia teologiczne do Rzymu. Po tym trafił z misją do Indii i tam pomagał trędowatym w leprozorium w Puri. Wybudował dla nich szpital, szkołę i przeżył z nimi ponad 50 lat. W 2002 nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla, a w 2005 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. 

Tablicę przygotowano z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, przy współpracy z Polską Prowincją Misjonarzy Werbistów oraz oddziałem Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Wykonanie tablicy sfinansował Konsulat Generalny RP w Monachium.

Czytaj także: Proboszcz zamiast kościoła zbuduje park. „Mieszkańcom brakuje zieleni”.

Źródło: IPN

Eugeniusz Hnatiuk
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl