Od czwartku autostrada A2 ponownie zdrożeje. Niektórzy jednak zapłacą mniej

Trzy 50-kilometrowe odcinki autostrady A2 ponownie zdrożeją. Tym razem jednak nie jak zwykle, o złotówkę, ale o 2 złote. Co więcej, wprowadzona zostanie nowa kategoria. Dzięki niej niektóre pojazdy zapłacą mniej niż przed zmianą cen.

SZYBKA PODWYŻKA

Autostrada A2 regularnie, co roku drożała o złotówkę. W ubiegłym roku stawki poszły w górę aż dwukrotnie, a teraz spółka Autostrada Wielkopolska ponownie zapowiedziała podniesienie cen. Tym razem o dwa złote na każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków. Nowe stawki wejdą w życie już o godzinie 6:00 w najbliższy czwartek 9 marca.

Chodzi oczywiście o odcinki autostrady na trasie Nowy Tomyśl-Poznań-Konin. Za przejazd osobówka kierowcy zapłacą teraz 43 złote. W kategorii 2. obejmującej samochody o trzech osiach cena wynosi 66 złotych, a w kategorii 3., do której zaliczamy pojazdy o więcej niż trzech osiach, 100 złotych. Za przejazd pojazdem ponadnormatywnym zapłacimy teraz 280 złotych.

MOTOCYKLIŚCI MNIEJ

Spółka wprowadziła jednak również ułatwienie dla jednej grupy pojazdów. Chodzi o motocykle, które dotychczas traktowane były na równi z osobówkami. Teraz znajdują się w nowej, 6. kategorii i w ich przypadku za skorzystanie z autostrady zapłacić trzeba 14 złotych na odcinek. Nie zmienia się cena na trasie Świecko-Nowy Tomyśl. Za przejechanie 106-kilometrowego odcinka kierowcy w 1. 6. kategorii zapłacą 18 złotych.

DLACZEGO BĘDZIE DROŻEJ?

Jak tłumaczy spółka Autostrada Wielkopolska, powodem kolejnych podwyżek jest przede wszystkim inflacja i wzrost kosztów utrzymania dróg i realizacji planowanych inwestycji. Podrożały prąd, materiały budowlane i usługi. Co więcej, jak podkreśla spółka, zmiana cen wynosi od 7,6 proc. do 10,2 proc., czyli mniej niż aktualne odczyty inflacji.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl