Wings for Life World Run 2023. O zwycięstwie przesądziło 700 metrów

Japończyk Jo Fukuda zwycięzcą 10 edycji Wings for Life Word Run 2023. Drugie miejsce wśród mężczyzn zajął Dariusz Nożyński. Najlepsza wśród kobiet na świecie była Kasia Szkoda. Obydwoje biegli w Poznaniu.

Biegną dla tych, co nie mogą

Wings for Life World Run, to bieg, który tego samego dnia, w tym samym czasie odbywa się w kilkudziesięciu miastach na świecie. 100% opłat startowych uczestników wspiera badania Fundacji Wings for Life, mające pomóc w powrocie do sprawności osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. W biegu nie ma przegranych a do mety dobiegnie każdy, ponieważ w tych zawodach to meta goni zawodników. Metą jest samochód pościgowy, który wyrusza 30 minut po ostatnim zawodniku przekraczającym linię startu.

W tym roku w Poznaniu na linii startu stanęło 8 tysięcy zawodników. Start biegu znajdował się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przez około 20 km trasa biegu przebiegała przez Poznań. Później bieg przemieścił się na północny zachód w stronę Tarnowa Podgórnego, aby po 30 km skręcić na zachód na tereny wiejskie, gdzie rozpoczęła się ostatnia faza biegu. W samochodzie pościgowym w Poznaniu za kierownicą siedział Adam Małysz.

Polscy zawodnicy w ścisłej czołówce

Pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła Kasia Szkoda (biegła w Poznaniu) z wynikiem 55 kilometrów. Na drugim miejscu uplasowała się Veronika Mutsch w Austrii (49,8 km). Trzecie miejsce zajęła Polka Dominika Stelmach (49 km), która startowała w Gruzji.

Wśród mężczyzn najdalej dobiegł Japończyk Jo Fukuda. Samochód pościgowy dopadł go na 69 kilometrze. Na drugim miejscu uplasował się Polak Dariusz Nożyński (biegł w Poznaniu), który przebiegł 68 kilometrów i 300 metrów. Trzecie miejsce zajął biegnący w Bukareszcie Rumun Andrei Bogaci z wynikiem 63 kilometrów i 100 metrów.

Wings for Life World Run organizowany jest w 33 miastach na całym świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku. Od tego czasu zawodnicy biegną niezmienne w każdą pierwszą niedzielę maja. W tym roku na całym świecie w zawodach biegło 206 728 osób. Na badania udało się zebrać ponad 5 800 000 euro.