Wszyscy radni w Poznaniu zgodzili się na utworzenie nowego parku na obszarze 7000 m kw. na Łacinie. W miejsce niezagospodarowanego placu pojawi się teraz przestrzeń zielona wraz z elementami małej architektury.
Nowy park w Poznaniu
Podczas sesji Rady Miasta Poznania przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, Marek Sternalski zgłosił projekt uchwały. Otrzymał on poparcie wszystkich trzech klubów radnych. Park ma powstać zgodnie z koncepcją ogrodów św. Franciszka i będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta. W „zielonej” encyklice papież Franciszek pisał, że młodzi wymagają zmian od starszego pokolenia. „Zastanawiają się, jak to możliwe, że ubiegamy się o budowanie lepszej przyszłości, nie myśląc o kryzysie środowiska i cierpieniach ludzi zepchniętych na margines społeczeństwa” – czytamy.
– Każdej niedzieli kilkaset osób przychodzi tutaj na mszę świętą – mówi ksiądz Radosław Rakowski, proboszcz parafii pw. Imienia Jezus w Poznaniu i dodaje: – Przechodzą obok tego terenu, który ma 7 tys. m kw., i pytają mnie, co na nim będzie. Sprawdziliśmy w planie, że jest on przeznaczony na plac miejski, bez zieleni. O tym, że mieszkańcy mają inne potrzeby, mówią nam wyniki badań społecznych, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku. Pytaliśmy ludzi, czego najbardziej potrzebują. Mówili: parku i zieleni. Dlatego chcemy, żeby powstał tutaj park świętego Franciszka.
Chcieli tego mieszkańcy
Projekt ten cieszy się poparciem Zakładów Kórnickich, profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego oraz licznych wolontariuszy, którzy chcą wziąć udział w konsultacjach społecznych. Radni miejscy poparli projekt ponad podziałami politycznymi.
To inicjatywa, która ma na celu wzbogacenie przestrzeni miejskiej i stworzenie ulubionego miejsca wypoczynku dla mieszkańców Poznania.
– Dla tego terenu ustala się zagospodarowanie zielenią wszystkich wolnych od utwardzenia fragmentów terenów. W zakresie parametrów, wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu ustala się powierzchnię biologicznie czynną – minimum 15 proc., przy czym nie określono maksymalnej powierzchni biologicznie czynnej (…). Powyższe zapisy planu umożliwiają zagospodarowanie terenu zielenią, jednakże dodatkowe funkcje (zwykle towarzyszące parkom) typu place zabaw, czy obiekty sportowe wymagają zmiany planu – informował nas Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.
Więcej o tym temacie przeczytasz tutaj: Proboszcz zamiast kościoła zbuduje park. „Mieszkańcom brakuje zieleni”