W Poznaniu powstał nowy mural. Ma skłaniać do refleksji

W Poznaniu pojawił się nowy mural. Malowidło stworzyły osoby w kryzysie bezdomności. Jego przesłanie skłania do refleksji nad codziennym życiem.

Nowy mural w Poznaniu

7 maja na ścianie poznańskiego Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 przy ul. Kobylepole 69 został odsłonięty nowy mural. To dzieło sztuki było owocem długotrwałego procesu, rozpoczętego w 2019 roku, podczas terapii zajęciowej, w której brały osoby dotknięte bezdomnością.

To właśnie w ich trakcie narodził się pomysł na stworzenie muralu. Zainspirowani wspólnymi doświadczeniami i wyzwaniami, przedstawiciele ośrodka postanowili zaprosić do współpracy studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz. Właśnie wtedy, ustalono zarys projektu.

Niestety, pomimo gotowości do pracy, pandemia COVID-19 opóźniła realizację muralu. Ośrodek jednak nie poddał się. Zimą tego roku ponownie nawiązano współpracę z uniwersytetem, co ostatecznie doprowadziło do powstania muralu.

nowy mural w poznaniu
Nowy mural w Poznaniu / fot. UMP

Jak powstał pomysł na malowidło?

Początkowo ośrodek zastanawiał się, jaki temat należałoby podjąć na muralu. W poszukiwaniu inspiracji pomógł im Stanisław Korycki, jeden z studentów Uniwersytetu Artystycznego. Zaproponował, aby mural nawiązywał do filmu ,,Into the Wild” (,,Wszystko za życie”) w reżyserii Seana Penna. Ten film oparty na faktach, bazujący na książce Jona Krakauera, opowiada historię Chrisa McCandlessa. Bohater po ukończeniu studiów postanowił zmienić swoje życie i wyruszyć autostopem w podróż na Alaskę, aby tam żyć w dzikiej głuszy. Pomysł ten wzbudził zainteresowanie i uzyskał akceptację zarówno wśród osób w ośrodku, jak i studentów uczestniczących w projekcie.

nowy mural w Poznaniu
fot. Miasto Poznań

Znaczenie muralu

– Zdecydowaliśmy się na realizację tego pomysłu, ponieważ nawiązuje do wyborów tłumaczy Wiesława Cieślik, dyrektorka Ośrodka dla Bezdomnych. – Dokonujemy ich codziennie. Nasi mieszkańcy też ich dokonują – dodaje.

Wiesława Cieślik wyjaśnia, że niektóre wybory stanowią podróż w dzicz. Nie są one łatwe ani oczywiste. Jej głównym celem było uczynienie tej części Poznania miejscem refleksji nad tymi decyzjami oraz nad ludźmi, których spotykamy i którzy wpływają na nasze życie.

Czytaj także: Poznań wyróżniony w prestiżowym konkursie. Za innowacyjną prostotę

Źródło: UMP

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl