Poznań wyróżniony w prestiżowym konkursie. Za innowacyjną prostotę

Poznański Urząd Miasta nie tylko zdobył wyróżnienie w konkursie Serwisu Samorządowego PAP. Został doceniony za pomysłowość, otwartość i innowacyjność. Odegrał także kluczową rolę w powstaniu nowego kierunku na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

Urząd Miasta Poznania

Po raz piąty Serwis Samorządowy PAP zorganizował konkurs dla polskich miast. Wyróżnił te, które mogą pochwalić się pomysłowością, otwartością oraz innowacyjnością działań. W ramach tego konkursu, poznański Urząd Miasta został wyróżniony za projekt ,,Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania”.

Projekt został doceniony za swoją prostotę i skuteczność w poprawie komunikacji między mieszkańcami, a urzędem. Celem jest, aby urzędowe pisma były zrozumiałe i nieskomplikowane. W realizacji projektu miasto współpracowało z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza (UAM) oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS). Językoznawcy z UAM przeanalizowali ponad 200 pism urzędowych, a dla pracowników urzędu zorganizowano szkolenia oraz stworzono poradnik prostego języka. Dzięki temu mieszkańcy są w stanie szybko zrozumieć urzędowe dokumenty.

– Ciekawym narzędziem jest też platforma ,,Proste Pismo”. Jest ona z jednej strony bazą tekstów urzędowych. Z drugiej zaś działa jak słownik sugerujący prostsze zamienniki skomplikowanych fraz – poinformowało Miasto Poznań.

Laureatów wybrała kapituła złożona z przedstawicieli redakcji PAP, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw RP.

fot. Miasto Poznań

Nowy kierunek na Uniwersytecie Adama Mickiewicza

Współpraca między Urzędem Miasta Poznania i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza nie tylko zaowocowała wyróżnieniem dla urzędu, lecz także doprowadziła do powstania nowego kierunku studiów podyplomowych poświęconego ,,Prostemu Językowi w Instytucjach Publicznych”. Druga edycja inauguracyjnej konferencji odbędzie się w sobotę, 8 czerwca, w Salonie Mickiewicza przy ul. Fredry 10. Podczas tego wydarzenia studenci będą mieli okazję dzielić się swoimi praktycznymi doświadczeniami z zastosowania prostego języka w różnych instytucjach.

Czytaj także: Urząd Wojewódzki zaprasza na obchody dnia dziecka. Na najmłodszych czeka masa atrakcji

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl