Kraj

Jutro wybory. Dowiedz się jak i gdzie głosować

Już w tę niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Sprawdź, gdzie głosować i jak, aby Twój głos był ważny. Dodatkowo, dowiedz się o udogodnieniach, jakie miasto przygotowało na ten dzień.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

W nadchodzących wyborach, które odbędą się w niedzielę, 9 czerwca, Polacy udadzą się do lokali wyborczych, aby wybrać posłów do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 do 21.00. Aby zagłosować, konieczne będzie posiadanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem, takiego jak dowód osobisty lub paszport. Można także skorzystać z dowodu osobistego w formie elektronicznej, dostępnego w aplikacji mObywatel.

Jak znaleźć lokal wyborczy?

Aby znaleźć właściwy lokal wyborczy, można skorzystać z usługi elektronicznej dostępnej na stronie gov.pl w zakładce Meldunek i wybory. Można również wyszukać lokal wyborczy za pomocą adresu zamieszkania korzystając z cyfrowego planu miasta. Można również skontaktować się z miejską infolinią Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44.

W lokalu wyborczym każdy wyborca otrzyma jedną kartę do głosowania z nazwiskami i imionami kandydatów na posłów. Głosowanie jest możliwe również dla osób, które nie są zameldowane w Poznaniu, jednakże mieszkają w tym mieście. Trzeba było tylko wcześniej skorzystać z zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokument można było pobrać do 6 czerwca w dowolnej gminie w Polsce, lub złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania poprzez stronę gov.pl lub aplikację mObywatel.

Udogodnienia dla mieszkańców

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać ze specjalnych nakładek na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a. Gdy głosowanie sprawia im trudność mogą skorzystać z pomocy osoby trzeciej w lokalu wyborczym.

Dla wyborców powyżej 60. roku życia oraz osób z niepełnosprawnościami, komunikacja miejska w Poznaniu będzie bezpłatna w dniach wyborów.

Pracownicy miejskiej infolinii Poznań Kontakt będą udzielać informacji o wyborach pod numerem telefonu: 61 646 33 44. Infolinia będzie czynna w sobotę, 8 czerwca w godzinach od 8:00 do 16:00, oraz w dniu wyborów (niedziela, 9 czerwca) w godzinach od 7:00 do 21:00.

Czytaj także: W Poznaniu powstał nowy mural. Ma skłaniać do refleksji

Źródło: UMP

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl