Nowy most w Rogalinku otwarty

Dokładnie po 62 latach od budowy pierwszego mostu powstała nowa – pięcioprzęsłowa przeprawa przez Wartę. Most w Rogalinku to bardzo ważny element drogi wojewódzkiej nr 431 pomiędzy Mosiną a Kórnikiem.

Budowa nowego mostu w Rogalinku na trasie między Mosiną i Kórnikiem rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku. Po tym, jak na początku lipca 2022 roku oddano go do ruchu, w ograniczonym zakresie, przystąpiono do rozbiórki starej przeprawy. Inwestycja kosztowała ponad 61 milionów złotych, z czego 50,4 miliona złotych to pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej.

– Budowa nowego mostu w Rogalinku została zrealizowana zgodnie z naszym złożeniem – bardzo sprawnie i szybko. Dzisiaj mamy obiekt, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania i będzie mógł być w eksploatacji nawet około stu lat. Duże znaczenie w realizacji tej inwestycji miały też unijne pieniądze. Możemy być dumni zarówno z projektu jak i z wykonawstwa – mówił Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Obecnie przez most wraz z dojazdami prowadzi jezdnia o szerokości 7 m i długości blisko 800 m wraz ze ścieżką pieszo-rowerową po obu stronach przeprawy, które zwiększyła komfort jazdy i bez wątpienia podniosła poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu: kierowców, rowerzystów (na starym moście nie było ścieżki rowerowej) oraz pieszych.

– Staramy się regularnie poprawiać jakość naszych dróg w całym regionie. Tylko w przyszłorocznym budżecie na inwestycje drogowe chcemy przeznaczyć około 470 mln zł – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Na przyszły rok zaplanowano między innymi dalsze prace na budowie obwodnicy Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434, rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 441 na terenie gminy Miłosław czy budowę obwodnic Rogoźna, Kościana i Szamotuł.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl