Znamy Poznańskich Wolontariuszy Roku

Filip Tarachowicz z Fundacji Panda Team, która otacza opieką rodziny osób zmagających się z chorobą nowotworową, został Poznańskim Wolontariuszem Roku 2022 w kategorii indywidualnej. Nagrody przyznano jeszcze w sześciu kategoriach.

Do 22. edycji konkursu zgłoszono blisko 60 osób, organizacji i grup nieformalnych, które rywalizowały w sześciu kategoriach głównych. Dodatkowo po raz trzeci została przyznana również Nagroda Mieszkańców. Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu i statuetki, otrzymali także nagrody finansowe, których łączna pula wynosi blisko 25 tys. zł.

Nagrodę w Kategorii Indywidualnej

Nagrodę w Kategorii Indywidualnej im. dr Wandy Błeńskiej otrzymał Filip Tarachowicz, prezes zarządu Fundacji Panda Team im. Michałka Tarachowicza. Organizacja otacza opieką rodziny, których najbliżsi zmagają się z chorobą nowotworową. Laureat konkursu kieruje pracami fundacji, pomaga rodzinom onkologicznym oraz osobom w żałobie, dla których jest wsparciem – emocjonalnym i logistycznym. Jest pomysłodawcą warsztatów dla dzieci osób walczących z nowotworem.

W kategorii Wolontariat Pracowniczy zwyciężył Aquanet. Spółka realizuje projekt „Płyń z pomocą”, w ramach którego wspiera organizacje pozarządowe na terenie Poznana i kilku gmin, gdzie Aquanet prowadzi działalność. Wolontariusze firmy reagują na aktualne potrzeby społeczne i działają na rzecz środowiska.

Wolontariat Szkolny to kolejna konkursowa kategoria. Zwyciężyła w niej grupa „Bieg Motyli” z Liceum Akademickiego Da Vinci w Poznaniu. Wolontariusze angażują się w całą gamę działań wolontariackich zarówno w szkole, jak i poza jej murami. Ich zaangażowanie, otwarte serca i szczera radość z pomagania przyczyniają się do wielkiego dobra lokalnej społeczności.

Nagroda w kategorii Wolontariat Zespołowy w tym roku powędrowała do “Załogi W”, czyli wolontariuszy Fundacji Wózkowicze. To organizacja pozarządowa, która działa na rzecz osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach, ich rodzin i przyjaciół. Wolontariuszami „Załogi W” są zarówno osoby sprawne, jak i z niepełnosprawnością, poruszające się na wózkach. W tym roku zorganizowali m.in. drugi ogólnopolski Zlot użytkowników przystawek do wózków „Ogniste Rydwany 2022”.

Statuetka w kategorii Wolontariat Młodzieżowy trafiła do Aleksandry Adamczak. Laureatka jest mentorką w Fundacji Zwolnieni z Teorii. Aktywnie działała w Fundacji na rzecz Praw Ucznia i w Stowarzyszeniu Lepszy Świat. To członkini Zarządu Samorządu Szkolnego w 2 LO w Poznaniu i liderka projektu społecznego Fear OFF, którego celem była pomoc młodzieży, odczuwającej wysoki poziom stresu związanego z egzaminami, wypowiedziami ustnymi, publicznymi wystąpieniami.

W kategorii Wolontariat Senioralny nagrodę otrzymała Anna J. Nowak. Laureatka jest prezeską Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”. To twórczyni akcji społecznej „Przewijamy Polskę” oraz „Przewijamy Poznań”. Współpracuje z poznańskimi szkołami w zakresie promowania pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami.

„Wolontariat z Czwórki” z Nagrodą Mieszkańców

W trakcie gali poznaliśmy także laureata Nagrody Mieszkańców. W internetowym plebiscycie poznaniacy i poznanianki oddali blisko 4 tysiące głosów. Zwycięzca otrzymał ich 269. Statuetka trafiła do społeczności IV Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu tworzącej „Wolontariat z Czwórki”. W działania wolontaryjne angażują się uczennice oraz uczniowie wszystkich klas, od „pierwszaków” do maturzystów wraz z grupą grona pedagogicznego. W 2022 roku wolontariusze pomagali przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl