Nowy mieszkaniec poznańskiego zoo. Samiec antylopowca szablorogiego

Do żyjących już w poznańskim Zoo samic antylopowca szablorogiego dołączył samiec z parku safari w Hodengagen w Niemczech. Kiedy odpocznie po podróży i oswoi się z nowym miejscem będzie mógł wyjść na wybieg i poznać swoje nowe koleżanki.

Jak napisała na fejsbukowym profilu rzeczniczka prasowa poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła – JEST TAKI PIĘĘĘKNY !!! (pisownia oryginalna ) Jest już dorosły, a więc cały czarny! Samice pozostają umaszczenia kasztanowego.

fot. ZOO – Poznań

 

Antylopowiec szablorogi osiąga 120 do 140 centymetrów wysokości i waży 200 do 235 kilogramów, samce są większe od samic. Samice antylopy szablorogiej są kasztanowe lub ciemnobrązowe. Dojrzałe samce są wyraziście czarne. Obie płcie mają białe podbrzusze, białe policzki i białą brodę. Mają kudłatą grzywę na odwrocie swojej szyi. Antylopowce szablorogie mają imponujące, zakrzywione do tyłu rogi, które u samic osiągają do metra, a u osobników męskich mogą dochodzić nawet do ponad półtora metra.

Antylopowce szablorogie zamieszkujący porośnięte lasem sawanny Afryki Wschodniej, południowej Kenii i Afryki Południowej. Prowadzą dzienny tryb życia są mniej ruchliwe podczas gorących dni. Antylopowce szablorogie gromadzą się w stada liczące od 15 do 25 samic i cieląt prowadzonych przez dominującego samca. Samce walczą między sobą – opadają na kolana i używają swoich szablastych rogów. Żyją do 16 lat na wolności, 19 – w niewoli.

(ra)

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl