Nowe wiadukty na mapie Poznania. Kiedy i gdzie powstaną?

Z końcem stycznia ruszy budowa wiaduktów, które mają odciążć ruch i dzięki którym znikną przejazdy kolejowe na ulicach Lutyckiej i Golęcińskiej. Zmiany w ruchu rozpoczną się od wprowadzenia czasowej organizacji ruchu w rejonie ul. Lutyckiej i obowiązywać będą od 30 stycznia.

Dla wieli mieszkańców Poznania budowa wiaduktów to wyczekiwana inwestycja. Dotychczas linia kolejowa łącząca Poznań z Piłą była przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu.

– Skończy się długie oczekiwanie na otwarcie szlabanu przy przejazdach kolejowych – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie zapowiedział, że wykonawca już wprowadza pierwsze zmiany dla kierowców. Już na wiosnę planowana jest budowa drugiego wiaduktu przy ul. Golęcińskiej.

Zmiany w organizacji ruchu

Od wtorku 30 stycznia wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości na odcinku ul. Lutyckiej w rejonie przejazdu kolejowego. Obowiązywać będzie również na przylegających do tej ulicy odcinkach ul. Podolańskiej i Szczawnickiej. Maksymalna prędkość będzie wynosiła 30km/h. Wprowadzone zostanie oznakowanie wjazdów na budowę i wyjazdów z niej. W następnych etapach rozpocznie się budowa tymczasowego przejazdu wzdłuż ul. Lutyckiej w rejonie ul. Szczawnickiej, po stronie wschodniej od – ronda Obornickiego. Ruch będzie się prowadzony tymczasowym przejazdem. Planowane jest również zamknięcie odcinka ul. Podolańskiej, ponieważ będzie on przebudowywany. O kolejnych zmianach wykonawcy będą informować z wyprzedzeniem.

Będzie możliwy bezkolizyjny przejazd nad torami kolejowymi

Inwestycja ma na celu usprawnienie komunikacji w północno-zachodniej części Poznania oraz przejazdu drogą krajową nr 92. Przebudowany zostanie odcinek od ul. Homera do ul. Szczawnickiej. Samochody przejadą nie tylko nad torami kolejowymi, ale i nad ul. Podolańską. Wybudowany zostanie nowy odcinek tej ulicy wzdłuż torów kolejowych – między ulicami Szczawnicką a Lutycką. Ul. Szczawnicka zostanie wyremontowana od ul. Lutyckiej do ul. Podolańskiej, natomiast skrzyżowanie z ul. Lutycką zyska sygnalizację świetlną. Pod wiaduktem, równolegle do torów kolejowych powstaną ciągi pieszo-rowerowe. Nad torowiskiem przy ul. Lutyckiej wybudowana zostanie także kładka pieszo-rowerowa, która zapewni bezpieczny i wygodny dostęp do zielonych terenów rekreacyjnych w rejonie pobliskiego fortu oraz do osiedli mieszkaniowych na Strzeszynie.   

Następny etapem będzie budowa wiaduktu przy ul. Golęcińskiej. Start zaplanowano na wiosnę. Przebudowane zostanie również rondo na skrzyżowaniu ulic Literackiej i Koszalińskiej. Inwestycja realizowana jest przy współpracy ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2025 r.

źródło – Rusza budowa wiaduktu przy ul. Lutyckiej | Poznańskie Inwestycje Miejskie (pim.poznan.pl)

zdjęcia – PIM

czytaj także- Pokaz filmowy z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl