Ceny mieszkań w Poznaniu. Czy to jedno z najdroższych miast w Polsce?

Ile dziś kosztują mieszkania w Poznaniu? Ceny mieszkań z rynku wtórnego w Poznaniu rosną z kwartału na kwartał i nie widać perspektyw na ich obniżki. Czy stolica Wielkopolski to jedno z najdroższych miast w Polsce?

Ceny mieszkań w Poznaniu

Rynek nieruchomości w Poznaniu rozwija się dynamicznie, co daje potencjalnym nabywcom możliwość dopasowania mieszkania do swoich indywidualnych potrzeb. Niestety, ceny za metr kwadratowy w dużych miastach są obecnie na bardzo wysokim poziomie.

Eksperci z rankomat.pl przeprowadzili analizę popytu na mieszkania w miastach wojewódzkich. Badanie obejmowało ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym w okresie między ostatnimi kwartałami 2023 i 2022 roku.

Rynek pierwotny

Poznań cieszy się dużą popularnością wśród osób poszukujących mieszkań. Rynek nieruchomości dynamicznie się rozwija, a nowe mieszkania powstają regularnie. Niestety w ceny wzrastają z kwartału na kwartał. W 11 z 18 miast wojewódzkich, w tym również w Poznaniu, gdzie w IV kwartale 2023 roku przekroczyły pułap 10 000 złotych za metr kwadratowy.

-Powodów tak gwałtownie rosnących cen nowych mieszkań najłatwiej upatrywać w inflacji, która w ubiegłym roku osiągała dwucyfrowe wskaźniki – zaznaczył Konrad Pluciński, analityk rankomat.pl.

Ceny mieszkań są uwarunkowane przez wiele czynników, takich jak lokalizacja, dostępność sklepów, komunikacji, zielonych terenów, metraż i rodzaj budynku. Niemniej jednak średnia cena mieszkań w Poznaniu w ostatnim kwartale roku 2023 wyniosła 12 332 zł.

Ceny mieszkań w Poznaniu – rynek wtórny

Rynek wtórny różni się od pierwotnego tym, że obejmuje nieruchomości już wcześniej zamieszkane lub użytkowane, podczas gdy rynek pierwotny dotyczy nowo budowanych nieruchomości oferowanych przez deweloperów. Z tego powodu ceny mieszkań na rynku wtórnym zazwyczaj są niższe.

Mieszkania w ostatnim kwartale roku 2023 w Poznaniu na rynku pierwotnym kosztowały 11 316 zł.

Ceny ubezpieczeń mieszkań również podrożały

Podwyżka cen mieszkań idzie w parze z podwyżką składek za polisę mieszkaniową. To zjawisko wynika przede wszystkim z faktu, że wartość nieruchomości jest kluczowym czynnikiem wpływającym na koszty ubezpieczenia mieszkania.

-Na szczęście koszt polisy wzrośnie tylko nieznacznie, o góra kilkanaście złotych za roczne
ubezpieczenie – poinformował Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości Rankomat.pl.

czytaj także: Zyskaj 100% kosztu wymiany tego ważnego elementu domu. Pieniądze odda miasto

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl