Nowe sposoby leczenia nowotworów w poznańskim szpitalu. Pierwszy raz w Wielkopolsce

Zieleń indocyjaninowa to rodzaj markera, który pacjentom podaje się dożylnie. Uwidacznia ona wszystkie, nawet najmniejsze guzy i pozwala je usunąć. Szpital Miejski im. Józefa Strusia jest pierwszą placówką w Wielkopolsce, która korzysta z tej technologii. Pacjenci nie muszą już opuszczać województwa, by wykonać ten zabieg.

PIERWSZY RAZ W WIELKOPOLSCE

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia zainwestował w nową technologię pomagającą w walce z nowotworami. Placówka jako pierwsza i jedyna w Wielkopolsce wykonywać będzie operacje onkologiczne z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej. Wcześniej pacjenci, aby skorzystać z tej technologii, musieli udawać się do szpitali spoza województwa.

CORAZ WIĘCEJ PACJENTÓW

Zieleń indocyjaninowa to specjalny marker fluorescencyjny, który wykrywa i uwidacznia nawet najmniejsze guzy. Pozwala on na precyzyjne zaplanowanie operacji i ułatwia ocenę przerzutów. Lekarze często stosują tę technologię przy zabiegach onkologicznych przewodu pokarmowego, a w szczególności jelita grubego. Mariusz Stawiński – Zastępca Dyrektora ds. Opieki Zdrowotnej podkreśla, że wprowadzenie jej do poznańskiej placówki jest o tyle istotne, że pacjentów onkologicznych jest coraz więcej.

UŁATWIA WYKRYWANIE GUZÓW

Nowe narzędzie pozwolą lekarzom walczyć z przerzutami nowotworów złośliwych płuc, jelita grubego i piersi, które często pojawiają się w wątrobie. Często guzów jest wiele i mają średnicę mniejszą niż 5 milimetrów, co czyni je bardzo trudnymi do zlokalizowania. Zieleń podana dożylnie uwidacznia przerzuty i pozwala na ich usunięcie.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl