Tylko u nas

Siedziba teatru muzycznego zagrożona? Oferty wyższe od oczekiwanej

Teatr Muzyczny w Poznaniu ma za sobą istotny etap w procesie budowy nowej siedziby. Otworzono oferty zgłoszone w przetargu na generalnego wykonawcę nowej siedziby. Obie jednak przewyższyły założony budżet. Co dalej z budową?

Przetarg ogłoszono pod koniec maja 2023 roku. Jak informowaliśmy wcześniej Teatr Muzyczny w Poznaniu dokonał wczoraj otwarcia ofert w przetargu na generalnego wykonawcę nowej siedziby.

Teatr określił maksymalną kwotę na swoją nową siedzibę jako 344 400 000 zł brutto. Oferty złożyły dwie firmy:

Adamietz Sp. z o.o.:

  • Cena za przedmiot zamówienia podstawowego: 390 332 636,61 PLN brutto
  • Cena za przedmiot zamówienia objęte prawem opcji: 117 639 394,32 PLN brutto
  • Razem cena za całość przedmiotu zamówienia: 507 972 030,93 PLN brutto

Dekpol Budownictwo Sp. z o.o.:

  • Cena za przedmiot zamówienia podstawowego: 462 289 968,76 PLN brutto
  • Cena za przedmiot zamówienia objęte prawem opcji: 101 022 139,02 PLN brutto
  • Razem cena za całość przedmiotu zamówienia: 563 312 107,77 PLN brutto

Zarówno oferta Ademitz, jak i Dekpol znacząco przewyższyły maksymalny budżet określony przez teatr.

Anna Kubiak, zastępczyni dyrektora ds. rozwoju Teatru Muzycznego w Poznaniu poinformowała nas, że termin związania ofertą wynosi 15 lutego 2024 roku (zgodnie z zapisami zapytania przetargowego). To oznacza, że Teatr Muzyczny ma jeszcze kilka miesięcy na podjęcie decyzji.

W przypadku, gdy żadna z ofert nie spełni oczekiwań, przepisy Prawa Zamówień Publicznych pozwalają na unieważnienie postępowania i ewentualne ponowne rozpisanie przetargu. To może stanowić jedno z możliwych rozwiązań w przypadku obecnych ofert.

– Zgodnie z Przepisami Prawa Zamówień Publicznych nie ma możliwości negocjowania cen z ofert. W związku z otrzymaniem ofert o wartościach przekraczających kwotę na przedmiot zamówienia podstawowego, trwają intensywne prace nad zwiększeniem budżetu inwestycji do wysokości ceny najkorzystniejszej oferty – informuje nas Anna Kubiak.

Wizualizacja foyer (fot. ATELIER LOEGLER ARCHITEKCI)

Wizja nowej siedziby

Projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu to wyjątkowe przedsięwzięcie. Ma zapewnić artystom, wszystkim pracownikom i widzom dostęp do największego teatru muzycznego w Polsce. Nowy budynek będzie usytuowany w samym sercu Poznania, na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośna.

Nowoczesny gmach pozwoli na przeprowadzanie spektakli na dwóch różnych scenach, z główną sceną mogącą pomieścić około 1200 widzów. Dla porównania: warszawski Teatr Muzyczny Roma ma ich 1000, a teatr muzyczny w Gdyni – 1100. Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Technologiczne innowacje, takie jak dwupoziomowe zapadnie, głębokie kule i obrotowa scena maja zapewnić możliwość realizacji wydarzeń artystycznych o ogromnym rozmachu. Będzie sala kameralna, restauracyjna z salą bankietową i obszernym zapleczem. Dodatkowo powstanie Park Wody i Muzyki zasilany wodą retencjonowaną z dachu.

Co więcej nowy Teatr Muzyczny nie tylko będzie nowoczesny pod względem technologicznym i architektonicznym, ale także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wszystkim widzom zostanie zapewniona wygoda i dostępność, włącznie z dedykowanymi miejscami w widowni oraz specjalnymi zestawami słuchawkowymi dla osób z problemami ze słuchem czy wzrokiem.

Park Wodny i Muzyki

Projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu nie jest jedyną atrakcją planowaną w tej okolicy. Od południowej strony inwestycji, na obszarach obecnie należących do PKP, pojawi się Park Wody i Muzyki. Ta koncepcja rozwinięta została przy współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej oraz spółki Aquanet. W ramach tego projektu przewidziany jest m.in. zbiornik zasilany wodą retencjonowaną z dachu teatru, ścieżka edukacyjna oraz kładki umożliwiające pieszym dostęp do terenu parku.

Niezbędne do sprawnego funkcjonowania zarówno Teatru Muzycznego, jak i Parku Wody i Muzyki jest wybudowanie nowo zaprojektowanej ulicy Skośnej. Realizację tego zadania powierzono Poznańskim Inwestycjom Miejskim przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich.

Długie starania o pieniądze na nową siedzibę

Inwestycja powstaje w ramach porozumienia Miasta Poznań i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Początkowo budowa miała się rozpocząć na przełomie 2022 i 2023 r. Pierwsze spektakle miały być wystawiane pod koniec 2025 roku. Projekt architektoniczny budynku wyłoniono w konkursie architektonicznym, w którym zwyciężyło Atelier Loegler Architekci. Plany te przerwała pandemia i wojna w Ukrainie. Zwiększyła się też kwota, za którą powstać ma nowa siedziba (ze 150 mln zł do obecnych ponad 340 mln zł). Jak się okazuje może ona być nadal niewystarczająca.

Pod warunkiem braku opóźnień na etapie przetargu i budowy, zaplanowano ukończenie i oddanie budynku Teatru Muzycznego do użytku do końca 2026 roku. Będzie to pierwszy budynek teatralny zbudowany od podstaw w powojennej historii Poznania.

Wizualizacja placu wejściowego (fot. ATELIER LOEGLER ARCHITEKCI)

Czytaj też: W Poznaniu ma powstać największy teatr muzyczny w skali kraju. Ta decyzja wiele zmienia

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl