W Poznaniu ma powstać największy teatr muzyczny w skali kraju. Ta decyzja wiele zmienia

To będzie spektakularna przeprowadzka Teatru Muzycznego w Poznaniu do nowej siedziby. Wydarzenie ma zrewolucjonizować polską scenę muzyczną. Teatr otworzył oferty przetargowe na nową siedzibę. Przetarg ogłoszono pod koniec maja tego roku.

Projekt nowego Teatru Muzycznego w Poznaniu to rezultat wieloletnich działań na rzecz rozwoju kulturalnego Poznania. Będzie to największy teatr muzyczny w Polsce. Sam budynek stanie się ważnym elementem przekształcania centrum miasta.

Nowa siedziba powstanie na działce obok Akademii Muzycznej, w samym sercu Poznania, na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośna. Nowoczesny gmach będzie pierwszym budynkiem teatralnym wybudowanym od podstaw w powojennej historii Poznania, co samo w sobie nadaje temu przedsięwzięciu wyjątkowy charakter.

ATELIER LOEGLER ARCHITEKCI

Potęga sceny

W nowym gmachu Teatru Muzycznego rozgrywać się będą spektakle na dwóch różnych scenach. Na głównej scenie zmieści się około 1200 widzów. Warszawski Teatr Muzyczny Roma mieści 1000 widzów, a Teatr Muzyczny w Gdyni – 1100. W Poznaniu przygotowano zdecydowanie największą przestrzeń dla publiczności.

Plany związane z nowym Teatrem Muzycznym trwają od lat. Twórcy chcą, by ta przestrzeń umożliwiała realizację spektakli z ogromnym rozmachem. Jak to osiągną? Dzięki szybkim, dwupoziomowym zapadniom, głębokim kulom i obrotowej scenie. Nowoczesne technologie i infrastruktura mają zapewnić, że widzowie będą mogli cieszyć się spektakularnymi wystawami i wydarzeniami artystycznymi.

Zobacz też: Grażyna Kulczyk przyjechała do Poznania. Podarowała dzieło warte fortunę [ZDJĘCIA]

ATELIER LOEGLER ARCHITEKCI

Odwiedzający w centrum uwagi

Nowy Teatr Muzyczny to nie tylko przestrzeń na spektakle. Przygotowano także zaplecze, które jest niezbędne do przygotowania i realizacji przedstawień. Sale prób, garderoby, charakteryzatornia, magazyny, biura i warsztaty, to elementy nieodłączne dla prawidłowego funkcjonowania instytucji.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego ma stać się miejscem, które przyciągnie tłumy. Miejsce ma być też „parkiem dźwięków miasta”, które ożywi przestrzeń miejską. Poznaniacy i turyści znajdą tu wielopoziomowe foyer i restaurację z salą bankietową.

Nowy budynek Teatru Muzycznego nie będzie tylko nowoczesny pod względem technologicznym i architektonicznym. Dostosowany zostanie do osób z niepełnosprawnościami. Dla nich przygotowanie będzie miejsca w jednym z wygodnych rzędów oraz dostosowane wejście na scenę. Dla tych, którzy potrzebują wsparcia w słuchaniu i oglądaniu, dostępne będą zestawy słuchawkowe ze specjalnym odbiornikiem.

Historia a nowoczesność

Nowy Teatr Muzyczny to nie tylko historia przeszłości, ale także przyszłość, jaka czeka Poznań i Polskę. W 2019 roku rozpoczęto międzynarodowy konkurs na projekt nowego gmachu, który wygrało krakowskie biuro projektowe Atelier Loegler Architekci. Sędziowie docenili sposób, w jaki nowy budynek wpisuje się w panoramę miasta i otoczenia.

ATELIER LOEGLER ARCHITEKCI

Czytaj też: W Poznaniu powstanie największy w Polsce teatr muzyczny. Rusza przetarg [ZOBACZ WIZUALIZACJE]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl