Noc Muzeów

Medytacyjny flash mob, spacer śladami poznańskich naukowców, gra miejska, pokazy walk, prezentacja sprzętu policyjnego, rozmowy z uczestnikami Czerwca 56′ oraz liczne wystawy i wykłady, np. poświęcone… krwiopijcom. To tylko niektóre z 250 wydarzeń, które czekają na poznaniaków i turystów w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. Do akcji przyłączyło się ponad 50 instytucji.

Lista atrakcji jest długa. Muzeum Narodowe zaprasza m.in. do wzięcia udziału w medytacyjnym flash mobie oraz zwiedzenia wystawy „Choroba jako źródło sztuki”.

W Muzeum Archeologicznym gościć będą Jaćwingowie, czyli średniowieczni wojownicy żyjący w północno-wschodniej Polsce (na terenie dzisiejszej Litwy). W programie znalazły się m.in. pokazy walk czy zwiedzanie w ciemności. Natomiast w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci czekają wykłady dotyczące dawnych fortyfikacji.

Osoby, które przyjdą do Biblioteki Raczyńskich, będą mogły zobaczyć zabytkowe księgozbiory, m.in. pierwszy drukowany przekład biblii na język polski, dzieła Frycza Modrzewskiego i Mikołaja Reja, a także utwory literackie… Mikołaja Kopernika. Ofertę przygotowały również inne biblioteczne placówki. W Muzeum Henryka Sienkiewicza będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o życiu Cyryla Ratajskiego, w Mieszkaniu-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, a Pracowni-Muzeum Kraszewskiego zobaczyć film niemy z muzyką na żywo pt. „Cyganka Aza”.

Na Trakcie Królewsko-Cesarskim będzie można wyruszyć śladami poznańskich naukowców i odkrywców. Pomiędzy placem Adama Mickiewicza i pl. Wolności odbywać się będzie gra miejska pt. „Akademicki Poznań”.

Nocne zwiedzanie pracowni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pokaz wypalania ceramiki Raku czy wystawa zdjęć z budowy szkoły w Tanzanii, którą zaprojektował m.in. Iwo Borkowicz absolwent kierunku Architektura i Urbanistyka na UAP to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowała uczelnia artystyczna z Poznania w Noc Muzeów.

– W ramach poprzedniej edycji Nocy Muzeów zorganizowano 200 wydarzeń, w których wzięło udział 71 tys. osób. W tym roku będzie to 250 wydarzeń. Ile osób weźmie w nich udział, dowiemy się w przyszłą sobotę — mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl