Ważne

Niedługo zaczną działać nowe parkomaty. Tak już w nich nie zapłacicie

W Poznaniu zainstalowano 200 nowych parkomatów. Zaczną działać na początku lipca. W tych urządzeniach zmieni się jednak sposób płatności za parking.

W poniedziałek, 1 lipca, w mieście zaczną działać nowe parkomaty. Drogowcy zamontowali je na Starym Mieście, Ostrowie Tumskim, Zagórzu, Śródce, Piotrowie, Berdychowie oraz ul. św. Rocha. Nowe urządzenia ustawiono blisko starych parkomatów, które nadal działają i można również w nich uiszczać opłaty.

Zmiany w płatnościach za parking

Nowe parkomaty wyposażono w ekrany dotykowe, umożliwiające płatność kartą lub Blikiem. Nie zapłacimy już gotówką. Ta opcja płatności będzie odtąd dostępna jedynie w wybranych miejscach, takich jak szpitale, urzędy oraz inne instytucje publiczne.

– Parkomaty z płatnością gotówkową drogowcy zamontowali w miejscach gdzie jest duża rotacja parkujących pojazdów i wielu okazjonalnych przyjezdnych – poinformował Zarząd Dróg Miejskich.

Kolejną istotną zmianą, obok sposobu płatności, jest konieczność podania numeru rejestracyjnego pojazdu, tak jak na Wildzie i Łazarzu. Dzięki temu kierowcy unikną konieczności drukowania biletu parkingowego. Opłata wraz z numerem rejestracyjnym będzie zapisana w systemie i dostępna dla kontrolerów ZDM. Kierowca ma opcję otrzymania biletu w formie elektronicznej, podając swój adres email podczas płatności. Możliwość druku biletu będzie dostępna tylko w parkomatach obsługujących gotówkę.

Nie wiesz jak długo będziesz parkować? Nie ma problemu

Nowo zainstalowane parkomaty będą oferować też funkcję do tej pory zarezerwowaną dla aplikacji telefonicznych. Jeśli kierowca nie wie jak na jak długo będzie musiał zostawić auto w strefie parkowania, będzie mógł skorzystać z opcji 'start-stop’. W ten sposób zapłaci za rzeczywisty czas parkowania.

Aby skorzystać z tej opcji należy użyć karty płatniczej. Parkomat zapamięta kartę, którą dokonano płatności i połączy ją z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Dzięki temu, po powrocie do parkomatu, będzie możliwe wcześniejsze zakończenie naliczania opłaty za postój.

Czytaj także: To trasa Poznańskiego Marszu Równości

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl