Nie żyje generał Jan Podhorski, pseudonim Zygzak. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego

Walczył w Powstaniu Warszawskim, zainicjował wybuch pierwszego powstania studenckiego w Poznaniu oraz współorganizował działalność konspiracyjną Młodzieży Wszechpolskiej. Dziś zmarł generał Jan Podhorski. Miał 101 lat.

TRAFIŁ DO NIEWOLI DO POZNANIA

W wieku 101 lat odszedł generał Jan Podhorski, pseudonim Zygzak. Urodził się 21 czerwca 1921 roku w Budzyniu. Jego ojciec walczył w Powstaniu Wielkopolskim, a matka pochodziła z rodziny rolniczej. W wieku 18 lat Jan Podhorski zgłosił się do batalionu Obrony Narodowej “Opalenica”. Niecały miesiąc później dostał się do niewoli na kilka miesięcy, a sporą część tego czasu spędził w Cytadeli w Poznaniu.

WALCZYŁ W POWSTANIU

Niedługo po wyjściu na wolność przyjechało po niego gestapo. Cudem udało mu się uciec po brutalnym przesłuchaniu. W 1942 roku złożył przysięgę w organizacji Wojskowej Związek Jaszczurzy. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w szeregach pułku NSZ imienia generała Władysława Sikorskiego, a później w kompanii batalionu AK “Miłosz”. Po zakończeniu powstania trafił do więzienia w Muehlbergu nad Łabą. Obóz został wyzwolony przez wojska radzieckie 23 kwietnia 1945 roku.

ZOSTAŁ W POZNANIU

W Poznaniu skończył studia leśnicze. Współorganizował działalność konspiracyjną Młodzieży Wszechpolskiej. Zainicjował również wybuch pierwszego strajku studenckiego w Poznaniu. Został skazany przez Urząd Bezpieczeństwa na 7 lat więzienia. Finalnie w zakładzie karnym we Wronkach spędził 3 lata. W okresie PRL-u był ciągle inwigilowany przez SB.

W latach 1993-2013 był prezesem Okręgu “Wielkopolska” Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Poznaniu. Był również prezesem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ oraz członkiem Rady Kombatanckiej przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego i Związku Powstańców Warszawskich.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl