Nie żyje Benedykt XVI

Benedykt XVI był sprawującym władzę papieżem przez 8 lat. Zmarł w wieku 95 lat.

Benedykt XVI został papieżem 19 kwietnia 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II. Kardynał Ratzinger mówił wtedy mediom – Podczas konklawe modliłem się do Boga, żeby mnie nie wybrano. Tym razem jednak Bóg wyraźnie mnie nie posłuchał.

Na balkonie bazyliki św. Piotra, po konklawe, stanął nowy papież i powiedział: Umiłowani bracia i siostry. Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie – prostego, skromnego pracownika winnicy Pana. Pocieszam się faktem, że Pan potrafi się posługiwać niedoskonałymi narzędziami i działać przy ich pomocy, a przede wszystkim zawierzam się waszym modlitwom. W radości Pana zmartwychwstałego, ufni w Jego stałą pomoc, idziemy przed siebie. Pan nam pomoże, a Maryja, Jego Najświętsza Matka, stoi u naszego boku. Dziękuję!

W swojej książce Światłość Świata Benedykt XVI pisał – (…) bycie człowiekiem to coś wielkiego, (…) to wielkie wyzwanie. Prawdziwemu człowieczeństwu nie odpowiada banalność życia, które sobie po prostu płynie. Tak jak i nie odpowiada mu nastawienie ma wygodę jako lepszy sposób życia, na dobre samopoczucie jako jedyną treść pojęcia szczęścia. Trzeba dostrzegać konieczność postawienia wyższych wymagań.

W Encyklice Spe Salvi papież opisywał relacje wolności i dążenia do dobra – Ponieważ człowiek zawsze pozostaje wolny, a jego wolność jest zawsze krucha, nigdy na tym świecie nie zaistnieje definitywnie ugruntowane królestwo dobra.

W 2013 roku Benedykt XVI złożył abdykację, uzasadniając ją zaawansowanym wiekiem i stanem zdrowia. Od 2013 roku był emerytowanym papieżem, mieszkał w klasztorze na terenie Ogrodów Watykańskich. Był to pierwszy przypadek abdykacji papieża od 600 lat.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl