Nie grają w europejskich rozgrywkach, ale też zarobią. W tym Lech i Warta

UEFA oficjalnie poinformowała o zmianach w podziale przychodów w nowym cyklu rozgrywek (2024-27). Kluby niegrające w europejskich rozgrywkach w ramach pakietu solidarnościowego otrzymają 7 proc. przewidywanego rocznego przychodu UEFA wynoszącego łącznie 4,4 mld euro. Oznacza to wzrost z maksymalnych obecnie 175 mln euro do 308 mln euro od następnego sezonu.

Całkowita kwota do podziału pomiędzy kluby niegrające w pucharach wzrasta o ponad 75 proc. To niezwykle ważna i pozytywna informacja dla klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy, a także stowarzyszenia European Leagues, biorącego udział w negocjacjach z UEFA.

– To bardzo ważny dzień zarówno dla stowarzyszenia European Leagues, ale także dla klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy, które także zostaną znaczącymi beneficjentami tej zmiany. Decyzja wpłynie na lepszą równowagę konkurencyjną w wielu krajowych rozgrywkach oraz wesprze piłkarski ekosystem. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że działania podejmowane przez European Leagues w celu osiągnięcia większego udziału w pakiecie solidarnościowym dla klubów niegrających w pucharach zostały zaaprobowane przez UEFA. Negocjacje były trudne, ale tym bardziej cieszę się z ich pozytywnego efektu – mówi Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA i członek zarządu European Leagues.

UEFA prognozuje obecnie, że w następnym cyklu rozgrywek (2024-27) roczne globalne przychody wyniosą 4,4 miliarda euro. Oznacza to wzrost z 20 proc do 25 proc. przychodów pochodzących ze sprzedaży wszystkich praw medialnych i innych praw komercyjnych.

czytaj także : Warta Poznań z nowym piłkarzem. Reprezentant swojego kraju

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl