Warta Poznań z nowym piłkarzem. Reprezentant swojego kraju

Dwukrotny reprezentant Rumunii, środkowy obrońca Bogdan Tiru został piłkarzem Warty Poznań. 29-latek podpisał kontrakt do czerwca 2024 roku z opcją przedłużenia o 12 miesięcy i przeniósł się do „Zielonych” na zasadzie transferu definitywnego z CFR Cluj.

Warta Poznań z nowym obrońcą

Wychowanek Akademii Piłkarskiej Gheorghe Hagiego jest znany kibicom PKO Bank Polski Ekstraklasy z występów w barwach Jagiellonii Białystok, której zawodnikiem był od 2020 do początku 2023 roku. Rozegrał w tym czasie 76 spotkań ligowych i zdobył w nich 3 bramki. Przez ostatnie 7 miesięcy reprezentował barwy CFR Cluj, trzeciego zespołu minionego sezonu rumuńskiej SuperLigi. To właśnie z tego klubu Bogdan Tiru przeniósł się do Warty Poznań.

– Nie było tajemnicą, że szukaliśmy środkowego obrońcy, który będzie gotowy do podjęcia rywalizacji o miejsce w składzie. Zdecydowaliśmy się na Bogdana Tiru. To piłkarz z odpowiednim doświadczeniem, a nie bez znaczenia był też fakt, że zna nasz kraj i specyfikę ligi. Często grał już w ustawieniu z trójką obrońców, co okazało się decydujące – mówi Tomasz Pasieczny, pełniący obowiązki dyrektora sportowego Warty Poznań.

Mistrz kraju


29-letni piłkarz przez większość swojej kariery był związany z klubem Viitorul (obecnie Farul) Konstanca. Zagrał dla niego 176 razy i strzelił 9 goli, w 2017 roku został mistrzem kraju, a dwa lata później zdobył Puchar Rumunii. W swojej ojczyźnie był także graczem FC Voluntari. Ma doświadczenie zdobyte nie tylko w rozgrywkach krajowych, ale także w europejskich pucharach.

Nowy piłkarz Warty Poznań ma na koncie dwa występy w pierwszej reprezentacji Rumunii – debiutował w niej w 2016 roku. Wcześniej zagrał 28 razy w kadrach młodzieżowych i strzelił 2 gole w drużynie narodowej do lat 21. Był też jej kapitanem.

Już po testach

W poniedziałek nowy piłkarz Warty Poznań przeszedł testy medyczne w klinice Rehasport w Poznaniu. Po nich złożył podpis pod kontraktem z Wartą Poznań. Bogdan Tiru będzie jej zawodnikiem do czerwca 2024 roku z opcją przedłużenia współpracy o kolejny sezon. Wcześniej poznański klub doszedł do porozumienia z CFR Cluj w sprawie transferu definitywnego. Transakcję zrealizowano w poniedziałek wieczorem, w ostatnim dniu okna transferowego.

– Przede wszystkim bardzo się cieszę, że zostałem zawodnikiem w Warty Poznań. Jestem podekscytowany tym, że wracam do Polski i będę znów mógł występować w Ekstraklasie. Mam stąd dobre wspomnienia i gdy pojawiła się oferta z Warty, to długo się nie zastanawiałem. Z czasów gry w Jagiellonii zapamiętałem, że mecze przeciwko Warcie Poznań zawsze były trudne zacięte i dlatego spodobała mi się perspektywa dołączenia do zespołu – mówi Bogdan Tiru. – Uważam, że jestem w stanie dać drużynie pewność siebie i doświadczenie zdobyte w wielu meczach w lidze rumuńskiej, w polskiej Ekstraklasie i rozgrywkach europejskich. Wiem, że Warta dobrze zaczęła sezon, jest w środku tabeli i z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość.

Bogdan Tiru ma 185 cm, waży 76 kg. Będzie nosił koszulę z numerem 14. Jest szóstym nowym piłkarzem Warty Poznań w letnim oknie transferowym. Wcześniej umowy z Wartą Poznań podpisali: napastnik Dario Vizinger oraz obrońcy Jakub Bartkowski, Filip Borowski, Kacper Przybyłko i Oskar Krzyżak.

Czytaj także: Kierowca potrącił 10-latkę. Szuka go policja

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl