Największy żłóbek w Europie

W Poznaniu, jak co roku w kościele ojców Franciszkanów zbudowano największy żłóbek w Europie. Jego postawienie trwało kilka tygodni.

Szopka uchodzi za jedną z największych w Europie. Stawiana jest od lat 50. XX wieku, zawiera blisko 400 figur, z których duża część jest dziełem zakonników franciszkańskich. Przy budowie pracują także osoby świeckie. Przygotowania do postawienia żłóbka, rozpoczęto już w listopadzie.

W centrum konstrukcji znajduje się Święta Rodzina naturalnej wielkości (np. św. Józef mierzy 180 m wzrostu). Przedstawienie ma blisko 30 m głębokości, 17 m wysokości i ponad 10 m szerokości. Kubatura wynosi kilka tysięcy metrów sześciennych, stelaż waży ok. 4 tony. Część figur jest ruchoma. Całość zdobi oświetlenie barwnymi lampami i reflektorami.

Ojcowie franciszkanie przy pl. Bernardyńskim w Poznaniu starają się jak najlepiej kultywować tradycję budowania szopki, zapoczątkowaną w XIII wieku w Greccio przez swojego założyciela. Szopka stworzona przez św. Franciszka była sporych rozmiarów, wszystko było w skali 1:1.

Franciszkanie zapraszają do kościoła na plac Bernardyński w Poznaniu, aby zobaczyć ich dzieło.

DÓŁ ART

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl