Na ulicach Poznania zawyją syreny. Autobusy i tramwaje zatrzymają się na minutę

W środę, 27 grudnia o godzinie 16:40 wszyscy podróżujący środkami komunikacji publicznej będą mogli uczcić pamięć Powstańców. Autobusy i tramwaje zatrzymają się na minutę, a pasażerowie usłyszą specjalny komunikat głosowy, oddając hołd bohaterom.

Upamiętnienie wybuchu Powstania Wielkopolskiego będzie miało miejsce poprzez zatrzymanie tramwajów i autobusów MPK Poznań. Ponadto, na prośbę Zarządu Transportu Miejskiego, zatrzymane zostaną również autobusy przewoźników gminnych, których pojazdy znajdą się na terenie miasta.

Jak zapowiada miasto Poznań, w pojazdach wyemitowany zostanie komunikat:

– Szanowni Państwo, 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego Państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to o godzinie 16.40 w całym mieście zatrzymywał się ruch. Chwała Bohaterom! Cześć Ich pamięci!

Tego dnia, jak co roku, tramwaje i autobusy miasto udekoruje flagami państwowymi. Stworzy to barwną i patriotyczną atmosferę w związku z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

– Tradycyjnie, w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 organizuje w Poznaniu centralne obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – poinformowało miasto Poznań.

Program

11.30 – Złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan Uroczystość rozpocznie się od złożenia kwiatów na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, co stanowi hołd dla ważnych postaci związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

Złożenie kwiatów przy tablicach:

  • Tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka,
  • Tablicy pamiątkowej Dowódców Powstania Wielkopolskiego,
  • Tablicy pamiątkowej Ignacego Jana Paderewskiego,
  • Tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców Wielkopolskich.

Ze względu na remont pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich, w tym roku nie odbędzie się składania kwiatów przy tym konkretnym pomniku.

12.30 – Msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w poznańskiej Farze Po złożeniu kwiatów, uczestnicy uroczystości wezmą udział w mszy świętej w poznańskiej Farze, którą księża odprawią w intencji Powstańców Wielkopolskich.

16.40 – Centrale uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich Główny punkt programu obejmuje centralne uroczystości oraz ceremonię złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, podkreślając tym samym szacunek i pamięć dla bohaterów Powstania Wielkopolskiego.

Czytaj także: Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zmiany w organizacji ruchu

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl