Kraj

Od nowego roku kolejny zakaz. Produkt tylko dla dorosłych

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wchodzą w życie nowe przepisy. Wprowadzają zakaz sprzedaży napojów energetyzujących osobom poniżej 18. roku życia. Zmiany te wynikają z nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym z 17 sierpnia 2023 roku. Nowe prawo nakłada obowiązek okazywania dowodu osobistego przy zakupie takich napojów. Wprowadza też sankcje dla sprzedawców, producentów oraz importerów, którzy nie dostosują się do nowych regulacji.

Zgodnie z nowymi przepisami, zakaz dotyczy napojów zawierających kofeinę lub taurynę, popularnie znanych jako „energetyki”. Sprzedaż takich napojów osobom poniżej 18 lat będzie niedozwolona. Co więcej, zakaz obejmuje tereny szkół, innych placówek oświatowych oraz automaty.

W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego sprzedawca ma prawo żądać okazania dokumentu potwierdzającego pełnoletność. Jest to nowość, która ma zabezpieczyć przed nielegalną sprzedażą napojów energetycznych nieletnim.

Oznaczenia na opakowaniach

Nowelizacja ustawy nakłada na producentów i importerów obowiązek oznaczania opakowań napojów energetycznych widoczną, czytelną i trwałą informacją, taką jak „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Osoby, które złamią zakaz sprzedaży napojów energetycznych nieletnim, będą podlegać grzywnie do 2 tys. zł. Natomiast producentom i importerom, którzy nie dostosują opakowań, grozić będzie kara finansowa w wysokości do 200 tys. zł, a także kara ograniczenia wolności.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla młodzieży do 18. roku życia oraz restrykcje dotyczące ich reklamy to efekt inicjatywy partii Republikańskiej. Adam Bielan, prezes tej partii i europoseł PiS podkreślał, że nowe przepisy są odpowiedzią na problem uzależnienia młodych ludzi od szkodliwych napojów energetycznych. Projekt nowelizacji ustawy został stworzony po konsultacjach z ekspertami. W odpowiedzi na alarmujące dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Czytaj też: Ostrzeżenie IMGW. Silne wiatry w Boże Narodzenie

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl