Na gratowisku stanęły ule z bębnów pralek

Jedna pszczoła zapyla rocznie nawet 500 milionów kwiatów, są to kluczowe owady dla naszego życia na Ziemi. Niestety życie 1 na 10 z nich jest zagrożone. W walce o życie pszczół, na jednym z poznańskich gratowisk stanęły ule z recyklingu, wykonane z bębnów pralek.

EKO ULE

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu w wyjątkowy sposób postanowił wykorzystać stary sprzęt AGD. Na Gratowisku Poznań Wschód przy ulicy Wrzesińskiej 12, powstała ekopasieka. Znajdują się tam 3 ule z recyklingu, wykonane ze starych bębnów do pralek. Stoją w optymalnej od siebie odległości, a wokół pojawiło się dużo nowej zieleni.

WIĘCEJ ZIELENI

Pracownicy zakładu posadzili wokół pszczelich domów miododajne rośliny oraz lipę. Obok znajduje się również poidełko. Co ciekawe, owady będą naturalnym wskaźnikiem czystości powietrza. Im lepsza jego jakość, tym więcej pszczoły zbierają nektaru. Takie wsparcie tych małych zwierząt jest cenną inicjatywą, ponieważ zapylają one aż 90% roślin.

DZIĘKI NIM ŻYJEMY

Dzięki pszczołom miodnym może istnieć ponad 4000 różnych gatunków roślin uprawianych przez człowieka. Aby wyprodukować kilogram miodu, muszą one zebrać nawet 3 kilogramy nektaru. Pokonują przy tym trasę ponad 40 tysięcy kilometrów, czyli prawie tyle, co okrążenie Ziemi. Rocznie jedna pszczoła zapyla nawet 500 milionów kwiatów. Ich los jest bardzo ważny dla naszego życia na planecie. Niestety los nawet co dziesiątej pszczoły jest zagrożony.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl