Muzeum Powstania Wielkopolskiego powstanie za miliony. Teraz szukają do niego pamiątek

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił zbiórkę pamiątek i darowizn dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Budowa obiektu rozpocznie się niedługo, po upływie ponad 100 lat od zwycięskiego powstania.

Zbiórka pamiątek

Muzeum ma demonstrować trud i dziedzictwo powstańców wielkopolskich. Inwestor, Urząd Marszałkowski poszukuje odpowiednich artefaktów z tamtego okresu, zarówno tych przechowywanych od lat przez rodziny powstańców, jak i tych przypadkowo odnalezionych w zakurzonych pudłach.

Organizatorzy zachęcają do przekazywania różnorodnych przedmiotów, takich jak fotografie, listy, pamiętniki, broń, kubki, sztućce, fragmenty mundurów, flagi i sprzęty codziennego użytku. To ona pozwolą na odtworzenie atmosfery tamtej epoki.

Rodziny, które nie chcą się rozstać ze swoimi pamiątkami, mogą skorzystać z możliwości skopiowania większości z nich dzięki dzisiejszym technologiom. Osoby zainteresowane udostępnieniem rodzinnych pamiątek z przełomu XIX i XX wieku są zaproszone do kontaktu z Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego – inwestycja

Powstanie ono na działce przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu. Na dawnym terenie lodowiska Bogdanka. Według planów budowa rozpocznie się w IV kwartale 2023 roku. Najprawdopodobniej w listopadzie. Termin zakończenia prac przypada na grudzień 2026 rok. Harmonogram dyrekcji WMN zakłada, że do muzeum wejdą Wielkopolanie na obchody 108. rocznicy wybuchu powstania. Według obecnych szacunków inwestycja ma wynieść 370 mln zł. Z budżetu państwa – 222 mln zł, z budżetu województwa – 148 mln zł.  W ramach dotacji podmiotowej muzeum, co roku otrzyma 7,5 mln zł z budżetu województwa i 1,1 mln w tym roku z budżetu państwa. W kolejnych latach będzie to 1,5 mln zł.

Czytaj też: Jeden z najwyższych budynków w Poznaniu przeszedł transformację. Remont trwał kilka lat [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl