Modernizacja hotelu Ikar. Grupa PHH informuje o etapie prac

Trwa modernizacja hotelu Ikar przy ulicy Solnej. W przyszłości budynek funkcjonować będzie pod szyldem Four Points by Sheraton. Według najnowszych informacji prace mają się zakończyć w pierwszym półroczu 2025 r.

Modernizacja hotelu Ikar rozpoczęła się w grudniu 2022 r. Polski Holding Hotelowy (PHH) poinformował, że korzystając z możliwości, jakie dają powszechnie obowiązujące przepisy, złożył wniosek o dokapitalizowanie ze środków Funduszu Reprywatyzacji.

„Otrzymane środki są wykorzystywane na finansowanie prac modernizacyjnych oraz budowlanych w celu podniesienia wartości i atrakcyjności obiektu oraz poprawę rentowności i wykorzystanie pełnego potencjału. Wszystkie otrzymane środki mają ściśle i jasno określony cel – są przeznaczone wyłącznie na inwestycje i nie mogą być wykorzystywane na działalność operacyjną hotelu” – przekazała spółka.

Kwota modernizacji wyniesie dokładnie 92 410 624,55 zł.

„Obecnie trwają prace modernizacyjne zewnętrzne i wewnętrzne całego obiektu, tj. prace remontowo-wykończeniowe pokoi i części wspólnych” – dodano.

Zakończenie modernizacji oraz wprowadzenie marki pod szyld Four Points by Sheraton – planowane jest w pierwszym półroczu 2025 r.

Słynny poznański hotel

Hotel Ikar powstał w 1982 r. Mieściły się tam 164 pokoje, pięć sal konferencyjnych oraz sala restauracyjna. Ostatnia modernizacja hotelu miała miejsce w 2012 r., kiedy to przebudowano wnętrze obiektu.

O Ikarze zrobiło się głośno podczas pandemii COVID-19. Hotel stał się izolatorium, do którego trafiali chorzy łagodnie przechodzący chorobę i niewymagający hospitalizacji. Przygotowano wówczas 164 pokoi, co pozwoliło odciążyć szpital przy ul. Szwajcarskiej.

Po raz kolejny Ikar przyjął uchodźców w 2022 r. Zaraz po rozpoczęciu wojny w Ukrainie w budynku znalazło się miejsce dla 250 osób. Wszystkie one otrzymały bezpłatne schronienie i wyżywienie. Z Ukrainy przyjechały m.in. matki z dziećmi oraz osoby z niepełnosprawnościami. Ze względu na planowany remont hotelu musieli oni opuścić budynek do końca listopada 2022 r. Sprawa wywołała protesty.

Ikar stał się własnością PHH w 2019 r., gdy grupa przejął udziały w spółce PHH Hotele.

Obecnie PHH liczy obecnie ponad 50 hoteli i obiektów z blisko 6 tysiącami pokoi, co czyni ją drugą największą grupą hotelową w kraju i pierwszą z wyłącznie polskim kapitałem. Grupa współpracuje – jako franczyzobiorca – z czołowymi światowymi sieciami hotelowymi, takimi jak Marriott International, Hilton International, Best Western Hotels&Resorts, InterContinental Hotels Group, Louvre Hotels Group i Accor.

Zobacz też: Drugie życie najstarszego wieżowca w Poznaniu. Powstanie w nim akademik

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl