„Opowieści z Łazarza”. Starsze pokolenie opowiada młodszemu

„Opowieści z Łazarza” to projekt skierowany do młodzieży szkolnej z Poznania w wieku 12-15 lat. Przekazuje wiedzę o lokalnej historii Poznania. Warsztaty historii mówionej, filmy dokumentalne, sztuka i animacje to narzędzia, które pozwalają młodym mieszkańcom Łazarza odkrywać przeszłość swojej okolicy. Korzystają oni z doświadczeń i wspomnień starszych pokoleń.

Podstawą projektu jest temat zabawy i spędzania wolnego czasu na fyrtlu. Dla pełnego zrozumienia, młodzież będzie zbierać wspomnienia mieszkańców Łazarza, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z dzieciństwa i młodości. Będą to opowieści o grach i zabawach, ulubionych miejscach spędzania czasu oraz wspomnieniach związanych z zabawkami, które towarzyszyły im w tamtych czasach.

Warsztaty Filmowe: nauka i tworzenie

Podczas warsztatów, młodzież pozna zasady historii mówionej oraz nauczy się technik rejestrowania wywiadów multimedialnie. W praktyce, uczestnicy projektu będą mieli okazję nagrywać relacje świadków historii pod okiem instruktorów. Ci towarzyszyć im będą w procesie nauki filmowego rzemiosła.

Kalendarz wydarzeń i spotkań

  • Filmowe Warsztaty Rejestrowania Lokalnych Historii: 14 i 15 października w godzinach 10:00-15:00 w Kula Lump przy ul. Łukaszewicza 33. W programie wprowadzenie do pojęć filmowych, prezentacja sprzętu filmowego, nagrywanie krótkich filmów i relacji za pomocą smartfonów, nauka montażu i archiwizacji, a także nagrywanie wywiadów z seniorami i obróbka filmowa.
  • A Jak Ty Widzisz Łazarz? Warsztaty Online Tworzenia Materiałów Graficznych: Między 1 a 12 listopada 2023 r. Około 6 godzin trwania, organizowane online. Uczestnicy to uczniowie SP 77 i SP 9. Program obejmuje interpretację graficzną pozyskanych zbiorów, naukę tworzenia animacji poklatkowych oraz tworzenie grafik propagujących archiwum społeczne.
  • Otwarty Pokaz Podsumowujący Projekt oraz Spacer Dzielnicowy: 18 listopada w Klubie Krąg. W programie podsumowanie działań projektu, prezentacja wybranych filmów stworzonych w ramach projektu, zapowiedź przyszłych działań archiwum społecznego, spacer z przewodnikiem opowiadającym o lokalnym dziedzictwie w kontekście projektu oraz poczęstunek. Wydarzenie tłumaczone będzie na Polski Język Migowy.

Czas trwania projektu i organizatorzy

Projekt „Opowieści z Łazarza” trwa od 16 września do 30 listopada 2023 roku.

Organizatorem jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa. W realizacji uczestniczą szkoły podstawowe SP 9 i SP 77 oraz Fundacja ICAD, Rada Osiedla Święty Łazarz, Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz, dom kultury „Przystanek Pireus” na Łazarzu oraz Klub Krąg.

Projekt „Opowieści z Łazarza” jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie. W ramach programu Patriotyzm Jutra oraz przez Radę Osiedla Święty Łazarz. Inicjatywa ta to nie tylko odkrywanie historii, ale także łączenie pokoleń i wspólne tworzenie archiwum społecznego dla przyszłych pokoleń.

Łazarz (fot. Aleksander Fedorowicz)

Czytaj też: 12 dni festiwalu i 4000 widzów. Poznań powalczył o miano „miasta musicali”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl