„Mobilny punkt wsparcia” dla bezdomnych osób

„Mobilny punkt wsparcia”, to akcja podczas której pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie sprawdzają miejsca w których przebywają bezdomni. Rozdają jedzenie i ciepłe rzeczy.

Co w ramach akcji „Mobilny Punkt Pomocy”

W ramach akcji u przy ulicy Dworcowej 1, od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00 -19.00 rozdawane jest jedzenie. Cały projekt finansuje Miasto Poznań, a realizacją zajmuje się stowarzyszenie Pogotowie Społeczne i Dom Pomocna Dłoń. Co roku na przygotowanie pomocy dla bezdomnych z budżet miasta przeznaczane jest 130 tys. zł.

W Poznaniu jest ponad 100 miejsc w których żyją bezdomni. Są to pustostany, szałasy, opuszczone altany na działkach, bunkry. Poznań dysonuje ponad 300 miejscami w schroniskach, w tym 30 z usługami opiekuńczymi i kilkudziesięcioma w ogrzewalni przy ul. Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki. Żeby się tam znaleźć trzeba być trzeźwym.

– Nasi pracownicy są w stałym kontakcie ze streetworkerami i wolontariuszami działającymi na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Dzięki temu na bieżąco wymieniamy informacje na temat miejsc ich przebywania i możemy lepiej dostosować pomoc do potrzeb klientów – zaznacza zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Anna Zając-Domżał. – Każdorazowo także podejmujemy interwencje w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców.

Czym pomaga miasto?

Oprócz ciepłego posiłku potrzebujący może skorzystać z porad socjalnych, terapeutycznych, a także opieki przedmedycznej. Może także otrzymać środki ochrony osobistej i higieny, ciepłą odzież czy pomoc w znalezieniu miejsca w placówkach. Darmowe posiłki są też wydawane w Kuchni Społecznej przy Taczaka oraz jadłodajniach Caritas przy Ściegiennego, Łąkowej i Niegolewskich.

Czy można pomóc ?

Jeśli ktoś z nas zauważy osobę bezdomną, która potrzebuje pomocy, może to zgłosić w kilka miejsc :

  • Punkt Interwencji Kryzysowej (czynny całą dobę) – telefony: 61 835 48 66; 61 835 48 65
  • Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR – telefon: 61 878 17 89; mail: pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl; formularz zgłoszeniowy na stronie www.mopr.poznan.pl
    Punkt Obsługi Klienta, ul. Gronowa 22 czynny jest w poniedziałek w godzinach 7.30-16.00, wtorek-czwartek w godzinach 7.30-15.30, w piątek w godzinach 7.30-15.00
  • Straż Miejska – telefon: 986.

Krystyna Yehorova
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl