Miododajny ogród na Cytadeli jeszcze długo nie powstanie

Poznaniacy początkowo mieli móc korzystać z nowego ogrodu już w pierwszej połowie tego roku. Termin jednak ciągle się zmienia. Inwestycja ma zakończyć się najszybciej pod koniec przyszłego roku.

Miał być nowy ogród

Ponad trzy lata temu ogłoszono, że dawny amfiteatr na terenie Parku Cytadela zmieni się w kwietny, miododajny ogród. Miały się tam pojawić byliny, planowane były tarasy widokowe, schody i kaskada wodna. Wykonawca miał również odnowić ceglany mur wraz z jego iluminacją, a także zmodernizować istniejącą aleję.

Jest… nic

W 2021 roku zobaczyliśmy też pierwsze wizualizacje tego projektu. Według początkowych planów inwestycja miała być gotowa w pierwszej połowie 2024 roku. Później jednak termin ten wielokrotnie się zmieniał. Miasto chciało wydać na budowę ogrodu w sumie 3 miliony 900 tysięcy złotych. Wszystkie oferty z przetargów były jednak droższe i nie znaleziono wtedy wykonawcy. Dziś dawny amfiteatr wciąż się nie zmienił. O postęp w realizacji zapytała radna miejska Halina Owsianna, która uczestniczyła w dyskusji na temat projektu.

Kiedy powstanie?

Jak odpowiedziało Miasto, projekt został przekazany do realizacji spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie. Aktualnie projektant przygotowuje opracowanie projektu budowlanego oraz projektu ochrony zieleni. Dopiero w kolejnym etapie przygotowany zostanie projekt wykonawczy i kosztorys. Po otrzymaniu wszelkich wymaganych pozwoleń 30 kwietnia mają się rozpocząć roboty budowlane. Ogród ma być jednak gotowy dopiero 30 listopada 2025 roku.

Czytaj także: Poznaniakom odbiła palma. Wszyscy idą na Festiwal Roślin

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl