Kraj

Mimo opozycyjnej większości A.Duda powierza misję tworzenia rządu swojej partii

Prezydent Andrzej Duda mimo deklaracji 3 opozycyjnych komitetów o poparciu dla Donalda Tuska powierzył misję tworzenia rządu swojej partii.

Prezydent w specjalnym orędziu najpierw poinformował, że marszałkiem seniorem zostanie Marek Sawicki z PSL. Następnie, że misję tworzenia rządu powierza swojemu partyjnemu koledze Mateuszowi Morawieckiemu.

Prezydent powiedział także, że najpierw komitet PiS, a potem KO poinformowały go, że mają większość. Prezydent pominął jednak fakt, że o większości opozycyjnej poinformowały go trzy opozycyjne komitety: KO, Trzecia Droga i Lewica. To oznacza, że mają zdecydowaną większość w sejmie.

Prezydent ogłosił swojego kandydata przed ogłoszeniem przez opozycję umowy koalicyjnej, którą największe opozycyjne partie ogłoszą w ciągu kilku dni.

Konstytucjonaliści wielokrotnie powtarzali, że podstawową zasadą konstytucji jest racjonalność, która nakazuje szybki wybór nowej władzy. Prezydent postanowił zadziałać wbrew tej zasadzie i wydłużyć okres wyboru władzy o kilka tygodni.

czytaj także: J.Jaśkowiak podpisał specjalny apel do Andrzeja Dudy

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl