Miliony na dodatek węglowy trafiły do Poznania. Kiedy miasto wypłaci świadczenia? 

Rząd zaczął wypłacać samorządom pieniądze przeznaczone na dodatek węglowy. Do Poznania trafi 47 milionów 176 tysięcy złotych. Mieszkańcy, wypłatę środków na swoje konta, otrzymają od Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Dodatek węglowy, czyli dopłata 3000 tysięcy złotych do zakupu paliwa opałowego, to reakcja rządzących na ceny węgla, które gwałtownie wzrosły w ostatnim czasie. Łączna kwota ponad 47 milionów złotych musiała zostać dodana do budżetu miasta, czym w wtorek podczas sesji zajęli się poznańscy radni.

Co do zasady pieniądze przysługują każdemu gospodarstwu domowemu, w którym ciepło pochodzi ze spalania węgla i spełnia warunki. Wnioski o przyznanie dodatku węglowego w Poznaniu należy składać do Poznańskiego Centrum Świadczeń. O jednorazową dopłatę można ubiegać się do 30 listopada. A pieniądze wnioskujący powinni otrzymać w ciągu miesiąca od złożenia dokumentów. Więcej informacji na temat oraz warunki przyznania dodatku, można znaleźć na stronie PCŚ.

Parlament pracuje również nad ustawą, dzięki której na dofinansowanie będą mogli liczyć również ci, którzy ogrzewają domy innymi paliwami niż węgiel. Obecnie ustawa trafiła pod obrady senatu.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl