Mikołajki na placu Kolegiackim. Dzieci ubrały koziołki w czerwone kubraczki [ZDJĘCIA]

Już po raz dwudziesty poznańskie koziołki zostały przygotowane na zimę. 6 grudnia, w Mikołajki, dzieci z przedszkola Akademia Pana Kleksa z os. Orła Białego ubrały je w czerwone kubraczki i ocieplacze na rogi. 

Mikołajki na placu Kolegiackim

Na miejscu najmłodszych przywitał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i Waldemar Matuszewski, komendant straży miejskiej, którzy wspólnie z przedszkolakami ubrali koziołki w mikołajkowe szaty. 

Dzieci ubrały koziołki na zimę

Dzieci zachęcane przez miejskie strażniczki skakały, skandując: „Raz, dwa, trzy. Koziołki ubieramy właśnie my!”. Później skrupulatnie nakładały na grzbiety figurek czerwone kubraczki, a na rogi specjalne ocieplacze. 

Ubieranie pomnika koziołków to już wieloletnia tradycja. W 2004 r. uczniowie Gimnazjum nr 12 po raz pierwszy przystroili rzeźbę w odświętne szaty. Pomysł ten podchwycili strażnicy miejscy, którzy każdego roku zapraszają dzieci do wspólnego zakładania świątecznych strojów.

Rzeźba, znajdująca się na pl. Kolegiackim, nawiązuje do jednego z symboli Poznania – koziołków z wieży ratuszowej. To popularna atrakcja wśród turystów i mieszkańców, którzy chętnie fotografują się w jej towarzystwie. Pomnik powstał w 2002 r. Jego autorem jest Robert Sobociński, a pomysłodawcą – Juliusz Kubel, działacz, publicysta i popularyzator gwary poznańskiej.

Zobacz też: Święta dotarły na ratusz. Koziołki w świątecznych strojach [ZDJĘCIA]

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl