Mieszkańcy tej wioski nie mają nawet wody

Woda jest niezbędna do życia. Mieszkańcy wioski Gouna w Nigrze praktycznie nie mają do niej do niej dostępu. Kobiety przemierzają codziennie po wodę około 9 kilometrów. Podczas Ethno Port Poznań będzie okazja, aby zobaczyć wystawę fotografii i wziąć udział w aukcji biżuterii Tuaregów Saharyjskich na rzecz budowy studni.

To co dla nas jest elementem codzienności, dla nich jest jest luksusem. Dlatego konieczna jest budowa studni na Saharze. Mieszkańców wioski Gouna nie stać na jej wybudowanie. Jednak podczas tegorocznej edycji Ehtno Port Poznań będzie okazja wesprzeć budowę studni w Nigrze. Wystarczy wziąć udział w aukcji biżuterii Tuaregów Saharyjskich oraz pochodzącej z kolekcji firmy YES. Całość zebranych pieniędzy zostanie przekazana na budowę studni. Aukcja odbędzie się 21 czerwca o 18:30, właśnie podczas festiwalu.

– Przekazałam biżuterię na tę aukcję bez wahania, ponieważ wiem, jak tragiczne są warunki życia
w Nigrze. Tu w Polsce nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakim błogosławieństwem i luksusem jest bieżąca woda w kranie, opieka lekarska, szkoła czy po prostu dach nad głową – mówi fotografka Magda Kwiatkiewicz.

Studnia jest koniecznością

Studnia budowana jest z inicjatywy „Water for Gouna”, m.in. dzięki współpracy poznańskiej Fundacji CHCEmisie i nigeryjskiej organizacji pozarządowej ONG Wan-NAWANAN. Najbliższe źródło wody oddalone jest od wioski Gouna o 9 kilometrów, a dystans ten pokonują pieszo głównie kobiety. Dźwigają na swoich barkach ciężkie pojemniki na wodę. Koszt budowy jednej studni to około 13 tysięcy euro. Do tej pory udało się uzbierać 2 tysiące euro. Inicjatywę będzie można wesprzeć podczas aukcji na festiwalu Ethno Port lub online.

fot. inicjatywa „Water for Gouna”

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa fotografii „Niger. Saharyjskie piękno”. Autorką zdjęć jest Magda Kwiatkiewicz, podróżniczka i kolekcjonerka biżuterii etnicznej, filantropka i założycielka firmy YES.

– Fotografie Marii Magdaleny Kwiatkiewicz zostały wykonane na podróżniczym szlaku. Ukazują
codzienność, pracę, przywiązanie do rodziny i religii. Piękno natury jest kontekstem
dopełniającym obraz. Część zdjęć wykonana została w czasie Festiwalu Garewol
organizowanego po porze deszczowej i zebraniu plonów. Jego kluczowym elementem jest
konkurs urody męskiej, którego najważniejszymi kryteriami jest biel zębów i białek oczu – informują organizatorzy wydarzenia.

fot. inicjatywa „Water for Gouna”

W wydarzeniu weźmie udział Ehene Gado z wioski Gouna w Nigrze i Magda Kwiatkiewicz. Spotkanie odbędzie się na zamkowym Dziedzińcu, a poprowadzi je dziennikarz Mariusz Kwaśniewski.

fot. inicjatywa „Water for Gouna” przykładowe zdjęcia biżuterii

Czytaj także: W Poznaniu powstały nowe murale. To wstęp do ważnego wydarzenia organizowanego w Bułgarii | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl