Temat od Was

Mieli mieć mieszkania w 2023 r., a jeszcze poczekają. „Sytuacja jest bardziej niż dramatyczna”

Klienci mieszkań przy ul. Wołkowyskiej mieli nadzieję, że do nowego domu wprowadzą się w 2023 roku. Po dwóch latach czekania. Tymczasem UWI Inwestycje poinformowało o kolejnym przełożeniu terminu oddania mieszkań na 2025 rok. – Część z kupujących pokrywała wpłaty z kredytów, a obecne opóźnienia czynią ich sytuację jeszcze bardziej dramatyczną – mówi jedna z klientek.

Kolejne przesunięcie terminu oddania kluczy i to niemal o rok spowodowało duże niezadowolenie wśród części klientów mieszkań MALTA Wołkowyska etap III. Inwestycja obejmuje 349 mieszkań od 31 m kw. do 86,4 m kw. Za budowę 1-, 2-, 3- i 4-pokojowych lokali odpowiada UWI Inwestycje. Zawarto 260 umów deweloperskich. Dostępna oferta zaczyna się od 11 tys. zł za m kw. z terminem oddania na I kwartał 2025 r. Część mieszkańców zakupili mieszkania w 2021 roku. Czekać mieli do 2023 r.

Opóźnienia spowodowane miały być konfliktem firmy Antczak (były wykonawca osiedla) z UWI. Poszło o pieniądze, a w zasadzie ich brak za wykonane prace. Mieszkańców cieszyć może fakt, że 21 marca doszło do ugody przedsądowej. Firma Antczak zgodziła się części swoich roszczeń rozliczyć 22 mieszkaniami. UWI zapłaci też podwykonawcom Antczka po tym, jak firma opuściła plac budowy.

Problemy oczami klientów

Pani Aleksandra, klientka UWI Inwestycje poinformowała naszą redakcję, jak sytuacja wygląda z jej strony. We wrześniu 2021 roku kupiła mieszkanie w inwestycji MALTA Wołkowyska Etap III. W momencie zakupu planowany termin oddania mieszkania do użytku przypadał na 30 kwietnia 2023 roku.

– Pierwsze problemy pojawiły się w czerwcu 2022. Bank, w którym mamy kredyt poinformował nas o znikomym postępie prac. UWI nie informowało nas o żadnych problemach – przekazuje nam p. Aleksandra.

Jak dodaje, w lutym 2023 UWI poinformowało ją o opóźnieniach, a w marcu otrzymała propozycję podpisania aneksu z nowym terminem odbioru mieszkania, który wynosił 29 marca 2024 r.

– Od tego czasu budowa bardziej stoi, niż idzie do przodu. UWI co kilka miesięcy informuje nas o kolejnych opóźnieniach, za powód podając sprawę sądową z generalnym podwykonawcą oraz obwiniając tymczasowego nadzorcę sądowego o blokowanie możliwości wznowienia prac – przekonuje i dodaje, że osoby, które kupiły mieszkania na etapie III, obserwują, jak na budowie „kręci się maksymalnie kilka osób pracujących”.

15 marca br. p. Aleksandra otrzymała pismo, w którym UWI poinformował ją o kolejnym przesunięciu terminu oddania mieszkań. Tym razem na luty 2025 r. Nie podano planu pracy.

– Komunikacja z UWI jest niewystarczająca, a próby załatwienia sprawy za pomocą dialogu nie przynoszą rezultatów. Przedstawiciele UWI systematycznie unikają kontaktu lub insynuują wręcz, że powinniśmy być wdzięczni, że sami nie wypowiedzieli nam umów, co skutkuje naszym brakiem pewności co do dalszych losów inwestycji, w którą zainwestowałyśmy nasze środki. Część z kupujących pokrywała wpłaty z kredytów, a obecne opóźnienia czynią ich sytuację jeszcze bardziej dramatyczną – wyjaśnia.

W sprawie opóźnienia skontaktowaliśmy się z firmą UWI Inwestycje

Poniżej prezentujemy ich pełną odpowiedź:

„Informujemy o podjętej przez UWI decyzji o zawarciu ugody z FB Antczak. Podpisanie ugody jest wynikiem pogłębiających się konsekwencji długich i przewlekanych postępowań sądowych przeciwko realizacji osiedla MALTA Wołkowyska w Poznaniu. Treść ugody potwierdziła, iż UWI po przejęciu budowy od FB Antczak, spłaciła podwykonawców FB Antczak na kwotę ponad 5 mln. Pozostała kwota rozliczona została wskazanymi przez UWI mieszkaniami, cenowo najbardziej zbliżonymi do ich wartości w sprzedaży.

Złożony został już wniosek o wykreślenie hipoteki przymusowej, a FB Antczak wycofała zażalenie na postanowienie sądu o oddaleniu wniosku o upadłość. Nauczeni doświadczeniem w tej inwestycji, chcieliśmy tą wiadomością podzielić się z chwilą uprawomocnienia orzeczeń sądowych.

Pragniemy również przypomnieć, że w ubiegłym roku sąd oddalił wniosek FB Antczak o upadłość UWI Inwestycje S.A. Wołkowyska 3 Sp. k. oraz oddalił wnioski o zabezpieczenie w dwóch pozwach FB Antczak w pierwszej instancji. Niemniej czekanie na ostateczne rozstrzygnięcia narażało naszych klientów na coraz większe opóźnienia.

UWI wytrwale dąży do zakończenia budowy osiedla MALTA Wołkowyska i oddania mieszkań wszystkim Nabywcom. W tej sytuacji naszym celem jest, by jedyną, choć bardzo dotkliwą, konsekwencją tych postępowań, było wyłącznie wydłużenie terminu odbioru mieszkań, z czego w pełni zdajemy sobie sprawę.

Na bieżąco przekazujemy informację o postępach prac na budowie wysyłając raporty z budowy wraz z dokumentacją zdjęciową. Poinformowaliśmy również o nowych terminach, jak również możliwościach wizytacji swoich mieszkań od lipca tego roku. Pragniemy zapewnić, że dobro wszystkich Nabywców mieszkań oraz 75 nowych klientów, stawiamy ponad biznesowy aspekt tej inwestycji”.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2024. Barometr polityczny: prezydent już w pierwszej turze

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl