Wybory samorządowe 2024. Barometr polityczny: prezydent już w pierwszej turze

BETFAN przygotował polityczny barometr, który wskazuje, że to Koalicja Obywatelska (KO) zwycięży z Prawem i Sprawiedliwością (PiS) w wyborach do sejmiku wielkopolskiego. Co więcej, przewiduje też, że prezydent Poznania będzie wybrany już w I turze.

Wg barometru bukmacherskiego KO zdobędzie 33,25 proc. PiS z kolei może liczyć na 23,75 proc. Podium zamknie Trzecia Droga z wynikiem 21 proc.

– Wedle naszych przewidywań wybory samorządowe potwierdzą, że rozpoczęty jesienią 2023 „miesiąc miodowy” nowego obozu władzy nadal trwa. Zwycięskie partie, jak KO czy Trzecia Droga, umocnią się, przy czym najwięcej zyska ugrupowanie Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Dla porównania, w 2018 r. sam PSL wywalczył 70 miejsc w sejmikach, a teraz w sojuszu z Polską 2050 kandydaci Trzeciej Drogi mogą liczyć na kilkadziesiąt więcej. KO zaś, oprócz największej liczby mandatów w sejmikach, nadal będzie miała swoich prezydentów m.in. w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Łodzi czy Białymstoku. Wiele wskazuje na to, że dla PiS wybory samorządowe staną się kolejną odsłoną kryzysu, w którym znajduje się od czasu oddania władzy centralnej. Partia Jarosława Kaczyńskiego zostanie najprawdopodobniej zepchnięta do trzech regionów spośród dotychczasowych ośmiu – szacuje Szymon Sobociński, szef analiz politycznych BETFAN.

Z analizy wynika też, że Jacek Jaśkowiak będzie prezydentem Poznania na trzecią kadencję. Zdobyć ma 50,5 proc. głosów mieszkańców Poznania. Oznacza to, że faworyt nadchodzących wyborów może liczyć na reelekcję w pierwszym podejściu. Przewaga jednak, jak zauważają twórcy barometru, jest symboliczna, co oznacza, że kontrkandydaci nadal mają szansę na wejście do drugiej tury.

Barometr. Kto ma największe szanse na drugą turę?

Zdaniem BETFAN szala jest przechylona na stronę związanego z PiS Zbigniewa Czerwińskiego. Ma on otrzymać 18 proc. głosów. Tuż za plecami ma Przemysława Plewińskiego (17,5 proc.). Pozostali kandydaci na urząd mają nie mieć szans, ale mogą rozproszyć elektorat Jacka Jaśkowiaka. Beata Urbańska z poznańskiej Lewicy może liczyć na 8 proc., a Łukasz Garczewski na 5,5 proc. Frekwencja wg barometru ma wynieść 61,5 proc.

Analizy wskazują też na zdecydowane zwycięstwo KO w wyborach do sejmiku wielkopolskiego. Wyniki prezentować się mają następująco:

  • KO – 33,25 proc.
  • PiS – 23,75 proc.
  • Trzecia Droga – 21 proc.
  • Lewica – 8,5 proc.
  • Konfederacja – 5,5 proc.
  • Reszta komitetów – pozostały odsetek głosów

Polityczny Barometr BETFAN to systematycznie uaktualniany zestaw analiz i prognoz dotyczących ważnych wydarzeń politycznych, krajowych oraz zagranicznych, przygotowany przez dział analiz BETFAN, polskiego legalnego bukmachera. W oparciu o te dane BETFAN prognozuje rozstrzygnięcia przyszłych zdarzeń politycznych i na tej podstawie wystawia kursy.

Czytaj też: Odkopano fragmenty Bramy Berlińskiej w Poznaniu. „Ważny punkt w systemie obronnym” [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl