Międzynarodowy projekt kończy działanie w Poznaniu. Mocny finał. Kiedy?

Międzynarodowy projekt teatralny „Obecność” zbliża się ku końcowi. Realizowany był przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu we współpracy z CODA Oslo International Dance Festival i Teatrem 21. 22 listopada odbędzie się panel dyskusyjny. Podsumuje dotychczasowe działania, ale również otworzy drzwi na dalsze wyzwania związane z inkluzywnością w teatrze. Dyskusję poprzedzi spektakl „Intermezzo” Teatru Klucz, stworzony w ramach tego projektu, z tłumaczeniem na PJM i audiodeskrypcją.

Projekt „Obecność” istnieje od 2022 roku i stanowi pionierską inicjatywę, w ramach której powstało sześć nowych produkcji teatralnych z udziałem osób nienormatywnych. Organizatorzy podkreślają, że głównym celem było przełamywanie barier i norm, tworząc przestrzeń dla artystów pomijanych przez główny nurt teatralny. Nie tylko spektakle, ale także warsztaty i dyskusje odbywały się w Poznaniu, Warszawie i Oslo, wskazując na potrzebę inkluzywności w sztukach performatywnych.

Teatr Klucz, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie”, stworzyli spektakl „Intermezzo”, który będzie zagrany z tłumaczeniem na PJM i audiodeskrypcją. To kontynuacja ich wcześniejszej, nagrodzonej produkcji „Tranquillo”. Teatralna podróż rozpoczęła się w 2006 roku, a grupa od lat współpracuje z Centrum Kultury ZAMEK.

Dyskusja o inkluzywności w teatrze

Panel dyskusyjny „Obecność – gdzie jesteśmy i dokąd chcemy zdążać?” otworzy przestrzeń do refleksji nad zmianami w teatrze osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Uczestnicy dyskusji, w tym Stine Nielsen z CODA Oslo International Dance Festival, Claire Cunningham – choreografka z Wielkiej Brytanii, Justyna Wielgus, Katarzyna Żeglicka i Anna Pawłowska, poruszą kwestie wyzwań i inspiracji płynących z zagranicznych praktyk.

Ważnym aspektem debaty będzie uwzględnienie głosu publiczności, co sprawi, że dyskusja stanie się pełniejsza i bardziej reprezentatywna. Obejrzenie zmian, jakie zaszły w teatrze osób z niepełnosprawnościami, pozwoli na spojrzenie w przyszłość i określenie, jak powinien rozwijać się świat teatru. Tak, aby każdy mógł swobodnie realizować swoje artystyczne pasje.

Wieczór zainauguruje spektakl „Intermezzo”, w którym reżyser Janusz Orlik bawi się humorem i sarkazmem, zestawiając go z pełnymi symboliki scenami. Produkcja, choć słodko-gorzka, jest hołdem dla wszystkich artystów, szczególnie tych, którzy nieustannie mają nadzieję na bycie numerem jeden.

Czytaj też: Muzeum Motoryzacji w Poznaniu. Unikatowe klasyki [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl