Miasto zadba o absolwentów podstawówek? “Nie każdy dostanie się do wymarzonej szkoły”

Miasto zabezpieczyło w liceach, technikach i szkołach branżowych powiatu poznańskiego ponad 14 tysięcy miejsc dla absolwentów szkół podstawowych. Samorządowcy uspokajają, że rodzice uczniów nie powinni się martwić.

PROBLEM Z ABSOLWENTAMI

Już w zeszłym roku wielu uczniów w powiecie poznańskim miało problem z dostaniem się do wymarzonej szkoły. Wszystko przez to, że placówki dysponowały niewystarczającą liczbą miejsc. Teraz samorządy przygotowały się do wyjątkowo wysokiej liczby absolwentów. W Poznaniu i pobliskich gminach będzie ich około 14 tysięcy. To nawet o połowę więcej niż w poprzednich latach. Miasto samodzielnie nie miałoby możliwości zabezpieczenia tylu miejsc.

W związku z dramatyczną sytuacją, jeśli chodzi o liczbę absolwentów, która jest efektem niefortunnej decyzji likwidacji gimnazjów, w tym roku będziemy mieli około 14 tysięcy absolwentów w Poznaniu i gminach okalających. Poznań nie byłby w stanie zabezpieczyć miejsc dla wszystkich uczniów. – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

ZABEZPIECZYLI MIEJSCA

Dlatego też samorządy w ramach Metropolii Poznań połączyły siły i wyłożyły 10 milionów złotych na otwarcie kolejnych wydziałów w liceach, technikach i szkołach branżowych. Połowę kosztów pokryje powiat poznański, a resztę 21 gmin z metropolii. W wyniku tego Miasto zabezpieczyło kolejnych 3000 miejsc dla uczniów. 70 nowych wydziałów powstanie w liceach, 20 w technikach, a 10 w szkołach branżowych.

NIEUDOLNOŚĆ RZĄDU?

Łącznie na absolwentów szkół podstawowych czekać więc będzie 14025 miejsc, 12153 w Poznaniu i 1872 w powiecie. Miasto podkreśla również, że dzięki Kolei Metropolitalnej i sprawnej komunikacji autobusowej uczniowie będą mieli wygodny dostęp do szkół. Co więcej, magistrat wskazuje, że problem tak dużej liczby absolwentów jest wynikiem nieudolnych działań rządu i likwidacji gimnazjów.

Nasza oświata ponadpodstawowa w trybie normalnym ma wystarczająco dużo miejsc dla absolwentów. Problem w tym, że ktoś wymyślił sobie pseudo reformę i skupił w jednym roczniku olbrzymie liczby młodzieży. – podkreślił Jan Grabkowski, starosta poznański i dodał – Według mnie rodzice nie powinni się martwić, ale nie każdy dostanie się do wymarzonej szkoły.

Problem może za to pojawić się z nauczycielami. Prezydent miasta podkreślił, że coraz więcej z nich odchodzi z zawodu, przez złe decyzje rządzących, którzy niewystarczająco wspierają ten zawód. Jacek Jaśkowiak zapowiedział, że Miasto będzie szukało różnych rozwiązań, w tym dodatków dla emerytowanych nauczycieli.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl