Miasto odpowiada na zarzuty żużlowców: Chcieliśmy pokryć koszt oświetlenia mobilnego. Klub zamiast je oszacować, postawił ultimatum

Trwa spór Poznańskiego Stowarzyszenia Żużlowego z Urzędem Miasta. Klub wczoraj postawił miastu ultimatum – albo pieniądze na stałe oświetlenie stadionu, albo stowarzyszenie kończy działalność. Otrzymaliśmy szczegółową odpowiedź miasta w tej sprawie.

Spór o żużel w Poznaniu

Wczoraj późnym popołudniem klub PSŻ poinformował, że otrzymał oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału w przyszłorocznych rozgrywkach 1. Ligi Żużlowej. Jednak jak przekonuje klub – jednym z koniecznych wymogów stawianych przez organizatora rozgrywek jest posiadanie stałego sztucznego oświetlenia. Klub spotkał się z władzami miasta, by otrzymać takie wsparcie. Zdaniem władz klubu kompromisu jednak nie osiągnięto.

-W powstałej sytuacji, jako Zarząd klubu, wyrażamy daleko idące ubolewanie i oświadczamy, iż nie widzimy sensu w powstałych okolicznościach na dalsze angażowanie się w popularyzację sportu żużlowego w stolicy Wielkopolski – napisali działacze i postawili ulitmatum – Tym samym, jeśli do dnia 15 października bieżącego roku nie otrzymamy od władz miasta jednoznacznego zobowiązania regulującego kwestię sztucznego oświetlenia, obecny zarząd klubu poda się dymisji i tym samym krótka historia odbudowy żużla w Poznaniu dobiegnie końca.

Plan modernizacji i mobilne oświetlenie

Wysłaliśmy do urzędu miasta prośbę o informacje w sprawie spornej kwestii. Odpowiedział nam zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski – Poznańskie Stowarzyszenie Żużla jest od lat partnerem Miasta Poznań. Od powrotu żużla na Golęcin klub mógł liczyć na dotacje wspierające udział zespołu w rozgrywkach ligowych – niezależnie od poziomu rozgrywek – zarówno w drugiej jak i pierwszej lidze – napisał z-ca prezydenta i opisał historię sporu, który wczoraj eksplodował – Na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku doszło do kilku spotkań pomiędzy przedstawicielami PSŻ Poznań i władz miasta, na których klub miał określić priorytety inwestycyjne związane z przystąpieniem do rozgrywek 1 ligi żużlowej – informuje prezydent.

Jędrzej Solarski stwierdził, że poza oświetleniem klub określił 5 priorytetów (m.in. wymiany band, zakupu kruszywa), które w terminie do lutego 2023 roku (przed startem sezonu żużlowego) zostały zrealizowane. Ich koszt wyniósł 1,5 mln zł.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przedstawiły informację, że pierwszym krokiem dot. realizacji inwestycji oświetlenia jest stworzenie projektu. Biorąc pod uwagę fakt, że stadion wymaga gruntownej modernizacji, projekt miał dotyczyć nie tylko rozbudowy oświetlenia, ale także innych kwestii, takich jak rozbudowa odwodnienia liniowego, oświetlenie parku maszyn, przekształcenie łuku toru żużlowego. Mając na uwadze wielobranżowość projektu, sprawą zajęły się Poznańskie Inwestycje Miejskie, które zawarły umowę ze stosownym projektantem w lutym 2023 r. 

10 etapów prac

-Projekt zakłada 10 etapów prac modernizacyjnych. W etapie 8 zakłada się uzyskanie zgody na budowę oświetlenia – do 20 listopada 2023 r. Proces projektowania przebiega bez opóźnień. Żeby określić dokładny termin realizacji inwestycji, trzeba najpierw zapoznać się ze specyfikacją, ponieważ bez tego niemożliwe do ustalenia pozostają konkretne kwestie, jak np. uzyskanie odpowiednich warunków przyłączeniowych do zasilenia (proces ten często jest dłuższy niż realizacja samej inwestycji) czy kluczowy aspekt, jakim jest zapewnienie środków na realizację inwestycji. Zgodnie z szacunkami koszt tej inwestycji może wynieść ok 7-8 mln zł, a takich środków nie ma zaplanowanych w budżecie miasta na ten cel w 2024 roku, o czym klub został poinformowany – stwierdza zastępca prezydenta.

Spotkanie

8 września, relacjonują urzędnicy, odbyło się natomiast spotkanie w Wydziale Sportu Urzędu Miasta Poznania podczas, którego władze klubu poinformowały, że na skutek wycofania się z rozgrywek jednego z klubów jest możliwość wystartowania w kolejnym sezonie na poziomie 1-ligowym.

-Wymogiem, który miał spełnić klub, było zamontowanie oświetlenia na stadionie POSiR Golęcin. Przedstawiciele PSŻ obecni na spotkaniu (Jakub Kozaczyk, Marcin Czaiński), wiedząc jak wyglądają opisane wyżej plany dot. modernizacji obiektu, zapowiedzieli, że minimalnym wymogiem jest korzystanie przynajmniej z oświetlenia mobilnego. Przedstawiciele klubu zadeklarowali, że zorientują się w możliwości korzystania z mobilnego oświetlenia i z jakimi to wiąże się kosztami. Władze miasta podczas spotkania poinformowały klub, że są gotowe zwiększyć dotację dla klubu na kolejny sezon, tak żeby pomóc pokryć koszty związane z tymczasowym oświetleniem – przekonuje Jędrzej Solarski.

Do kolejnego spotkania władz klubu oraz PZMot z przedstawicielami magistratu doszło 20 września. – Na tym spotkaniu klub miał przedstawić szczegóły dotyczące kosztów zapewnienia oświetlenia mobilnego, czego nie zrobił – stwierdza w przesłanym nam oświadczeniu Jędrzej Solarski.

Tego samego dnia klub opublikował oświadczenie, w którym postawiono  ultimatum w sprawie zamontowania stałego oświetlenia. 

Czytaj także: Lech Poznań z oświadczeniem w sprawie Marka Papszuna

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl