Mateusz Żukowski z koszulką Lecha Poznań

Mateusz Żukowski dołączył do Lecha Poznań na zasadach wypożyczenia z opcją wykupu.

We wtorek przed południem kontrakt podpisał Mateusz Żukowski, który na rok został wypożyczony ze szkockiego Rangers FC. Kolejorz w umowie transferowej ma zagwarantowaną opcję wykupu 20-letniego zawodnika, który może grać zarówno na prawej stronie defensywy, jak i na skrzydle.

Żukowski urodził się w 2001 roku, pochodzi z Lęborka, ale już jako junior trafił do Lechii Gdańsk. W tym klubie zadebiutował w Ekstraklasie tuż po ukończeniu 16 lat. Potem był wypożyczony do Chojniczanki Chojnice, a po powrocie stał się podstawowym graczem gdańskiej drużyny. Razem w najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrał 44 mecze, w których strzelił dwa gole i dorzucił asystę. Zimą minionego sezonu przeniósł się do szkockiego Rangers FC, czyli finalisty Ligi Europy. W Szkocji rozegrał trzy spotkania w pierwszej drużynie.

– Mateusz został teraz do nas wypożyczony do końca obecnego sezony, mamy też zagwarantowaną opcję wykupu – mówi dyrektor sportowy Lecha, Tomasz Rząsa. – Nasz nowy zawodnik ma wzmocnić rywalizację na prawej obronie, gdzie będzie walczył o miejsce w składzie z Joelem Pereirą oraz Alanem Czerwińskim, który teraz jest kontuzjowany. Może jednak również grać wyżej, czyli jako skrzydłowy. Mateusz dobrze zna naszą ligę, wyjechał z niej do mocnego klubu, gdzie wzmocnił się jeszcze fizycznie. Liczymy na jego dalszy rozwój w naszym klubie – dodaje dyrektor Rząsa.

fot. Przemysław Szyszka/lechpoznan.pl

 

– Mam nadzieję, że pokażę to, co przez kilka miesięcy nauczyłem się w Rangers. Wracam do Polski jako lepszy piłkarz i człowiek. Cieszę się bardzo i już nie mogę doczekać się pierwszego treningu, a także meczu – przyznaje nowy lechita, który we wtorek po podpisaniu umowy od razu udał się do szatni, a potem na zajęcia mistrzów Polski przed wyjazdem do Gdańska na mecz z Lechią. Przy Bułgarskiej będzie występować w koszulce z numerem 27.

Ostatnio grał głównie na prawej obronie, ale wcześniej często występował jako boczny pomocnik. W Kolejorzu będzie konkurencją, dla grającego na tej samej pozycji Joela Pereiry. Nominalnie na prawej defensywie gra także Alan Czerwiński, chociaż transfer Żukowskiego pozwoli trenerowi ustawiać go na pozycji stopera. To cenna opcja rotacji pod nieobecność wciąż kontuzjowanego Bartosza Salomona.

 

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl