Marsz Równości w przyszłym roku zaplanowano razem z obchodami Poznańskiego Czerwca. Jest zmiana

Marsz Równości zaplanowano na przyszły rok na 28 czerwca. Tego właśnie dnia wypada ostatnia sobota tego miesiąca, kiedy od lat organizowana jest parada. Zdaniem Jarosława Pucka łączenie w jednym dniu Marszu z obchodami Poznańskiego Czerwca nie jest najlepszym pomysłem.

Były szef Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych oraz lokalny polityk napisał dwa dni temu na swym profilu na Facebooku:

– Jeśli ktoś uważa, że to nie jest przejęcie narracji w dyskursie publicznym, jeżeli to nie jest wykorzenienie tradycji na rzecz „nowych wartości”, to niech sam usunie się z moich znajomych –.

Na jego wpis zareagował Arkadiusz Kluk organizator Marszu Równości, pisząc do Pucka:

– Przestań siać nienawiść. Poznań to wystarczająco duże miasto, aby w jednym choćby dniu odbywało się kilka wydarzeń. Za rok marsz przejdzie 28 czerwca, więc już dokładnie w rocznice strajków pod Zamkiem. Przejdzie nie dlatego żeby komuś coś zabierać, tylko dlatego, bo może przejść. To się nazywa wolność zgromadzeń –.

Zdaniem Pucka forma w jakiej odbywa się parada równości radykalnie nie pasuje do obchodów rocznicy 28 czerwca.

– Jest to impreza muzyczna, taneczna, na której na jadących platformach ludzie tańczą, śpiewają w strojach dalekich od powagi. Taka jest natura tej imprezy – uważa Pucek i obiecał, że zrobi wszystko, aby tego dnia parada równości, trasą obok placu Mickiewicza nie przeszła.

O faktyczny termin i trasę przyszłorocznego Marszu Równości zapytaliśmy dziś biuro prasowe prezydenta Miasta. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy, ale we wtorek ok godz. 16 Kluk na swym profilu na Facebooku poinformował jednak o zmianie terminu przyszłorocznego Marszu Równości.

– Przesuwamy wtedy marsz na tydzien wcześniej. Nie ze względu na szacunek dla obchodów, historii i wydarzeń (wypadków) czerwcowych – bo ten mamy od zawsze niezmienny i uważamy, że „tęcza nie obraża”. Robimy to ze względów praktycznych, organizacyjnych i logistycznych. Nie chcemy wprowadzać w zakłopotanie osób, dla których ważne są oba wydarzenia. Nie chcemy też spalać energii i czasu na dyskusję o dacie marszu równości, bo mamy co robić. A na koniec dodam, że marsz równości ma łączyć – oświadczył Kluk.

fot. wPoznaniu.pl

Czytaj też: Poznaniacy bronią księdza. Odprawiał egzorcyzmy salcesonem

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl