Manifa młodych pracowników dziś w Poznaniu walczyła o – szacunek w pracy

Żądają transparentnych ogłoszeń o pracę, które będą zawierały takie informacje, jak widełki płacowe, proponowany typ umowy czy wymagania obowiązkowe i mile widziane. Młodzi polscy, czescy i węgierscy pracownicy zwrócili się do przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Grupa młodych ludzi wyszła dziś na ulicę, by walczyć o szacunek w pracy, godne wynagrodzenia i przejrzyste ogłoszenia o pracę. Przy Rondzie Kaponiera wykrzykują hasła takie jak “pieniądze na stół” czy “bez widełek nie aplikuję”. Przy okazji zapraszają do odwiedzenia strony internetowej szanujsiebie.com i podpisania otwartego listu.

  • fot. E. Nowak/wpoznaniu.pl

fot. Erwin Nowak / wpoznaniu.pl

Okazuje się, że jest to część międzynarodowej akcji, w której oprócz Polski udział biorą również Czechy i Węgry. Młodzi pracownicy zwracają uwagę na ogłoszenia o pracę, w których wciąż często brakuje podstawowych informacji. W liście do Ursuli von der Leyen Przewodniczącej Komisji Europejskiej wskazują, że nawet 72 proc. ogłoszeń nie zawiera informacji o wynagrodzeniach.

Żądają, aby przejrzyste widełki płac znajdowały się obowiązkowo w każdym ogłoszeniu o pracę. Uważają również, że takie zmiany przybliżą nas do równości płacowej między kobietami a mężczyznami, czyli celu, który wyznaczyła sobie sama Komisja Europejska. List można podpisać TUTAJ.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl