Mandaty do 3000 zł. Policyjna akcja „NURD” w całej Polsce

W środę w całej Polsce trwa policyjna akcja pt. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci przypominają, że zgodnie z nowymi przepisami dużo bardziej trzeba zwracać uwagę na pierwszeństwo pieszych. Mandaty za wykroczenia mogą wynosić nawet do 3 tysięcy złotych.

Czym jest „NURD”?

Środowa akcja kontrolno-prewencyjna trwa w całej Polsce. Działania „NURD”, czyli „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” mają przypominać kierowcom o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Szczególnie chodzi o zwracanie uwagi na pieszych, rowerzystów, czy poruszających się hulajnogami elektrycznymi.

Najwięcej wypadków powodują kierujący pojazdami – chodzi tu w szczególności o samochody osobowe. Główną przyczyną tych zdarzeń jest nieustąpienie pierwszeństw pieszemu na przejściu dla pieszych – mówi podinsp. Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. 

3000 złotych i 15 punktów karnych

Zgodnie z nowymi przepisami, wysokość mandatów za wykroczenia uległa zmianie. Mandat karny za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście, bądź znajdującemu się na nim wynosi 1500 złotych za pierwszy raz. Popełnienie wykroczenia ponownie w warunkach recydywy kosztować nas będzie 3000 złotych. Każde z tych wykroczeń oznacza także dopisanie do konta kierowcy 15 punktów karnych.

Nie tylko w Poznaniu

Akcja „NURD” dotyczy całej Polski – w tym Poznania i innych wielkopolskich miast. Policjanci obejmą szczególnym nadzorem te skrzyżowania i przejścia dla pieszych, na których w przeszłości dochodziło do częstych wypadków. Wysokie mandaty mają zapobiec niebezpiecznym sytuacjom drogowym, gdzie poszkodowani mogą stracić nawet życie.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl