Maltanka dla zakochanych. Najstarszy polski wagon wyjedzie na tory

W niedzielę, 18 lutego specjalnie z okazji Walentynek, na tory wyjedzie Maltanka. Mieszkańcy Poznania będą mieli okazję do niezwykłej przejażdżki dwoma historycznymi wagonami: „Ryjkiem” i „Kowbojką”. Co ważne, przy tej pogodzie, wagony będą podgrzewane.

Walentynkowa przejażdżka Maltanką

– Z okazji Walentynek, uruchomiona zostanie nasza kolejka wąskotorowa, którą w atrakcyjny sposób można dotrzeć z okolic ronda Śródka do Nowego Zoo – poinformowało MPK Poznań.

„Ryjek” oraz „Kowbojka” to niezwykłe pamiątki z historii polskiego transportu kolejowego. „Ryjek”, wyprodukowany w 1932 roku, to najstarszy zachowany w Polsce wagon z napędem spalinowym. Jego historia sięga czasów międzywojennych, kiedy to pełnił funkcję w transporcie pasażerskim.

Z kolei „Kowbojkę”, nosząca numer Bxhi 00300014 254-1, początkowo zaprojektowano jako wagon bagażowy. Jednak później przekształcono ją w klasyczny wagon pasażerski. Charakterystyczna cecha tego wagonu to piec opalany węglem, znajdujący się w jego środkowej części. Dzięki staraniom miłośników kolei oraz Kolejce Parkowej Maltanka „Kowbojka” zachowała swój historyczny charakter. Obecnie to najstarszy czynny wagon pasażerski na tej linii kolejowej.

Z okazji Walentynek Maltanka wyruszy w trasę/ fot. MPK Poznań

Te dwa wyjątkowe pojazdy nie tylko stanowią ważne elementy dziedzictwa technicznego, ale także przypominają o bogatej historii kolejnictwa w Polsce oraz roli, jaką odegrały w rozwoju transportu publicznego.

Maltanka znowu na torach

Składy „Ryjka” i „Kowbojki” będzie kursować co godzinę od 10:00 do 16:00. Odjazdy zaczynają się ze stacji Maltanka o pełnych godzinach, a 30 minut później od stacji Zwierzyniec. Ostatni kurs ze Zwierzyńca będzie o godzinie 16:30.

Czytaj także: Najsłynniejsze małżeństwo, które kochało kino. „Byli VIP-ami w branży filmowej”

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl