Małgorzata Musierowicz wróciła na Jeżyce. Zainaugurowała nową grę miejską

Borejkowie zagościli na ścianie budynku przy ulicy Słowackiego. Teraz w całym Poznaniu będzie można spotkać członków najsłynniejszej poznańskiej rodziny i odwiedzić związane z nią miejsca. Na inauguracji gry miejskiej pojawiła się autorka „Jeżycjady”, Małgorzata Musierowicz.

Od sierpnia można oglądać przy ulicy Słowackiego 62 mural poświęcony rodzinie Borejków. Od ukazania się tzw. zerowej części („Małomówny i rodzina”) w 1975 r. „Jeżycjada” stała się fenomenem literackim i kulturowym. Na kolejnych przygodach i perypetiach Borejków oraz ich bliskich wychowały się całe pokolenia czytelników i czytelniczek. Teraz w piątek, 8 września odbyła się inauguracja gry miejskiej, której osią są bohaterowie i miejsca związane z „Jeżycjadą”.

Autorka nie kryła wzruszenia

– To jest wydarzenie artystyczne, niezwykłe zwłaszcza dla mnie – powiedziała Małgorzata Musierowicz. – Chciałabym podzielić się zachwytem nad tym dziełem. Bardzo proszę, żebyście państwo to docenili. To jest piękne. A dzieło to jest wielkoformatowe. Wielki format jest wyzwaniem dla artysty, wiem to z doświadczenia jako plastyczka. Takie dzieło potrafi przecież być subtelne, pełne wyszukanych barw i potrafi być czarodziejskie – podkreśliła.

Autorka zaznaczyła, że mural łączy prawdziwą poznańską rzetelność i skrupulatny realizm z poetycznym odlotem. – Proszę zauważyć, że ta część lewa jest repliką frontu tej właśnie kamienicy. Sprawdziłam dokładnie, zgadzają się wysokości okien, zgadzają się ozdoby i listwy. Oprócz tego wkomponowano przepiękną secesyjną bramę z ulicy Roosevelta, która to służy wielu osobom jako miejsce pielgrzymek literackich. Teraz będzie druga, z bohaterami moich powieści – dodała.

Musierowicz dygitalizację swoich książek, odsłonięcie muralu i inaugurację gry miejskiej określiła mianem „jednej z większych przygód literackiego życia”.

Gra miejska

Dostępna jest już gra miejsca, której osią są bohaterowie i miejsca związane z „Jeżycjadą”. Aby wziąć w niej udział, wystarczy zdobyć wydanie „Kuriera Jeżyckiego”, fikcyjnego bezpłatnego czasopisma, dostępnego zarówno w formie papierowej, jak i pliku do pobrania. Egzemplarze papierowe można znaleźć w Hotelu Mercury, Centrum Informacji Turystycznej i Centrum Informacji Kulturalnych.

Grę można rozpocząc w dowolnym punkcie Jeżyc, zaznaczonym na mapie „Kuriera Jeżyckiego”. Prowadzi ona uczestników przez wiele budynków, placów i ulic ściśle związanych z cyklem Małgorzaty Musierowicz. Mieszkańcom Poznania pozwoli lepiej poznać rodzime miasto, a turystom – odkryć miejsca często nieopisywane w przewodnikach.

Najgrodą za poprawne rozwiązanie zagadek i odgadnięcie hasła wieńczącego grę, jest pierwszy tom „Jeżycjady”, czyli „Szósta klepka”. Będzie ją można pobrać w formie synchrobooka, czyli połączenia ebooka i audiobooka. Wersję audio, podobnie jak wszystkie inne części serii, dostępne wyłącznie w Legimi, czyta autorka.

Zobacz też: Co w weekend w Poznaniu? Kabarety, koncerty, potańcówki i food trucki

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl